World Press Photo ցուցահանդեսը՝ Հայաստանում
Նիդերլանդների Թագավորության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ընթանում է World Press Photo ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսը ներկայացնում է աշխարհահռչակ ֆոտոմրցույթի 2021թ. լավագույն լուսանկարները։ Վավերագրական լուսանկարչության սիրահարները հնարավորություն ունեն վայելել ցուցահանդեսը մինչև մարտի 7-ը, Ճարտարապետության ազգային թանգարանում։
«Նիդերլանդների կառավարությունը արժևորում է մամուլի ազատությունը ու, քանի որ World Press Photo մրցույթը կարևոր հարթակ է վավերագրող լուսանկարիչների համար, մենք ցանկանում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին աշխարհի լավագույն վավերագրական լուսանկարները տեսնելու հնարավորություն տալ, այդ թվում և Հայաստանը ներկայացնող լուսանկարիչ Վաղինկան Ղազարյանին, որ նույնպես անցած տարվա մրցույթի հաղթողներից է», - նշել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկո Սխերմերսը։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են նաև վավերագրող-լուսանկարիչ Վաղինակ Գալստյանի աշխատանքները։ Հեղինակը ներկայացրել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մի շարք դրվագներ, որտեղ պատկերված է հայ զինվորի կամքն ու ուժը։ Պատերազմի ընթացքում լուսանկարիչն իր մեքենայով շրջել է Արցախի և Սյունիքի սահմաններում, վավերագրել պատերազմի հետքերը։
Լուսանկարչի՝ «Քնած Զինվորը» լուսանկարը արժանացել է World Press Photo ֆոտոլրագրության միջազգային մրցույթի 3-րդ մրցանակին՝ «Ժամանակակից խնդիրներ՝ մեկ լուսանկարով» անվանակարգում։
Հեղինակը պատկերել է քնած զինվորին խրամատում (Սյունիքի հյուսիսարևելյան մասում՝ Ներքին Խնձորեսկ, 44-օրյա պատերազմ)։

Выставка World Press Photo в Армении
Выставка World Press Photo проводится в рамках мероприятий, посвященных 30-летию установления дипломатических отношений между Королевством Нидерландов и Республикой Армения. Выставка представляет лучшие фотографии 2021 года. Любители документальной фотографии имеют возможность насладиться выставкой до 7 марта в Национальном музее архитектуры.
«Правительство Нидерландов ценит свободу прессы, и, поскольку конкурс World Press Photo является потенциальной платформой для фотографов-документалистов, мы хотим дать гражданам Армении возможность увидеть одни из лучших документальных фотографий в мире, в том числе работы Вагинака Галстяна, фотографа, одного из победителей конкурса прошлого года ", - сказал посол Королевства Нидерландов в Армении Нико Шермерс.
На выставке представлены работы фотографа-документалиста Вагинака Галстяна. Автор представил ряд эпизодов 44-дневной Арцахской войны, в которых изображена воля и сила армянского воина. Во время войны фотограф объезжал границы Арцаха и Сюника, документируя следы войны.
Фотография фотографа «Спящий солдат» заняла 3-е место на Международном конкурсе фотожурналистики World Press Photo в категории «Современные проблемы одним фото».
Автор сфотографировал спящего солдата в окопе (в северо-восточной части Сюника, Неркин Хндзореск, 44-дневная война).