Բրիտանիան կհետևի Ավստրալիայի օրինակին՝ փակելով սոցցանցերը անչափահասների համար
Երեխաներին առցանց հարթակներից պաշտպանելու համար Միացյալ Թագավորության իշխանությունները քննարկում են անչափահասների համար սոցիալական ցանցերի արգելքը, ինչպես վերջերս արել են Ավստրալիայում:
Քննարկվող տարբերակների թվում են նաև դպրոցներում բջջային հեռախոսների օգտագործման ավելի խիստ ուղեցույցները, հայտարարել է կառավարությունը։
Գիտության, նորարարության և տեխնոլոգիաների նախարար Լիզ Քենդալի խոսքով՝ գործող օրենքները երբեք չեն դիտարկվել որպես այս ոլորտի կարգավորման վերջին խոսք:
«Ահա թե ինչու ես հանձնառու եմ հետագա գործողություններ ձեռնարկելուն», - ասել է նա։
Կանբերայի փորձից դասեր քաղելու համար Բրիտանիայի կառավարությունը նախատեսում է նախարարներ ուղարկել Ավստրալիա, որը անցյալ ամիս դարձել է աշխարհում առաջին երկիրը, որն արգելել է սոցիալական ցանցերը 16 տարեկանից փոքր երեխաների համար։
Սմարթֆոնների և սոցիալական ցանցերի օգտագործման բացասական ազդեցության վերաբերյալ մտահոգություններ կան նաև այլ երկրներում: Անցյալ շաբաթ Դանիան հայտարարեց 15 տարեկանից փոքր երեխաների համար սոցիալական ցանցերի օգտագործումը արգելելու ծրագրերի մասին:

In a bid to protect children from online platforms, UK authorities are considering banning social media for minors, as they recently did in Australia.
Among the options being considered are stricter guidelines on mobile phone use in schools, the government has said.
Science, Innovation and Technology Minister Liz Kendall said the current laws were never meant to be the final word on regulation.
“That’s why I’m committed to taking further action,” she said.
To learn from Canberra’s experience, the British government plans to send ministers to Australia, which last month became the first country in the world to ban social media for children under 16.
Concerns about the adverse effects of smartphones and social media use are also being raised in other countries. Last week, Denmark announced plans to ban social media for children under 15.