Դավոսի ֆորումում չեղարկել են Իրանի ԱԳ նախարարի ելույթը
Դավոսում ընթացող համաշխարհային տնտեսական ֆորումում չեղարկվել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչիի՝ այսօր նախատեսված ելույթը։
Մինչև նախորդ օրը նրա անունը նշված էր ելույթ ունեցողների ցանկում, սակայն այսօր Արաղչիի անունը անհետացել է WEF-ի կայքից։ Ֆորումի կազմակերպիչները շվեյցարական ԶԼՄ-ներին հաստատել են, որ Արաքչին չի մեկնի Դավոս՝ բացատրելով որոշումը Իրանում բողոքի ցույցերի ընթացքում մարդկանց զոհվելով և համարելով ոչ նպատակահարմար Իրանի իշխանությունների մասնակցությունը այս տարի։
Արաքչին հայտարարել է, որ իր ելույթը չեղարկվել է Իսրայելի և ԱՄՆ-ում նրա դաշնակիցների քաղաքական ճնշման հետևանքով՝ մեղադրելով WEF-ին «կրկնակի ստանդարտների» մեջ։
«WEF-ը չեղարկել է իմ ելույթը Դավոսում՝ հիմնվելով ստերի, Իսրայելի ու ԱՄՆ-ում գտնվող նրա պրոքսիների ու պաշտպանների քաղաքական ճնշման վրա։
Իրանում վերջին բռնությունների մեկ հիմնական ճշմարտություն կա. մենք պետք է պաշտպանեինք մեր ժողովրդին զինված ահաբեկիչներից և Մոսադի բացահայտ աջակցությամբ ԴԱԻՇ-ի ոճով կատարված սպանություններից։
Տխուր է, որ Իսրայելի կողմից պաղեստինցիների նկատմամբ իրականացվող ցեղասպանությունը և 71 000 անմեղ մարդու զանգվածային սպանությունը ոչ մի կերպ չի ստիպել WEF-ին չեղարկել Իսրայելի որևէ պաշտոնյայի հրավերը»,- գրել է Արաղչին
«Եթե WEF-ը ցանկանում է ցուցադրել իբր «բարոյական» դիրքորոշում, դա իր իրավունքն է։ Բայց գոնե հետևողական լինի դրանում։ Ներկայիս ակնհայտ երկակի ստանդարտները միայն վկայում են բարոյական անկման և մտավոր սնանկության մասին»,- նշել է նա։

Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi's scheduled speech at the World Economic Forum in Davos has been canceled.
His name was on the list of speakers until the previous day, but today Araghchi's name has disappeared from the WEF website. The forum's organizers confirmed to Swiss media that Araghchi will not travel to Davos, explaining the decision by the deaths of people during protests in Iran and considering it inappropriate for the Iranian authorities to participate this year.
Araghchi stated that his speech was canceled due to political pressure from Israel and its allies in the United States, accusing the WEF of "double standards."
"The WEF canceled my speech in Davos based on lies, political pressure from Israel and its proxies and defenders in the United States."
There is one fundamental truth to the recent violence in Iran: we were supposed to protect our people from armed terrorists and ISIS-style murders with the open support of the Mossad.
Sadly, the genocide committed by Israel against the Palestinians and the mass murder of 71,000 innocent people in no way forced the WEF to cancel the invitation of any Israeli official," Araghchi wrote.
"If the WEF wants to demonstrate an allegedly 'moral' position, that is its right. But at least be consistent in doing so. The current blatant double standards only testify to moral decline and intellectual bankruptcy," he noted.