Քանի որ Նոբելյան մրցանակ չեք տա, պարտավոր չեմ մտածել խաղաղության մասին. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Գրենլանդիայի վերահսկողությունը ստանձնելու իր ձգտումը կապել է Նոբելյան խաղաղության մրցանակ չստանալու հետ՝ նշելով, որ այլևս «միայն խաղաղության մասին չի մտածում»։
Թրամփը NBC News-ին տված հարցազրույցում հրաժարվել է հստակ պատասխանել՝ արդյոք ուժ կօգտագործի՝ Գրենլանդիան գրավելու համար։ Նա կրկնել է համաձայնության չհասնելու դեպքում Եվրոպայի երկրների վրա մաքսատուրքեր կիրառելու մասին սպառնալիքը։
Մինչ այդ, կիրակի օրը Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գար Ստյորեին ուղղված հաղորդագրությունում Թրամփը գրել է.
«Հաշվի առնելով, որ Ձեր երկիրը որոշել է 8 պատերազմ կանգնեցնելու համար ինձ չտալ Նոբելյան խաղաղության մրցանակ, ես այլևս չեմ զգում միայն խաղաղության մասին մտածելու պարտավորություն, թեև այն միշտ առաջնային կլինի, բայց այժմ կարող եմ մտածել այն մասին, ինչը լավ է և պատշաճ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համար»։

Раз вы не дадите Нобелевскую премию, я не обязан думать о мире. Трамп
Президент США Дональд Трамп связал свое стремление взять под контроль Гренландию с неполучением Нобелевской премии мира, отметив, что больше «не думает только о мире».
Трамп в интервью NBC News отказался дать четкий ответ на вопрос, применит ли он силу для захвата Гренландии. Он повторил угрозу применения таможенных пошлин в отношении стран Европы в случае недостижения соглашения.
До этого, в воскресном сообщении, адресованном премьер-министру Норвегии Йонасу Гару Стёре, Трамп написал:
«Учитывая, что Ваша страна решила за остановку 8 войн не давать мне Нобелевскую премию мира, я больше не чувствую обязанности думать только о мире, хотя он всегда будет приоритетом, но теперь я могу думать о том, что хорошо и подобающе для Соединенных Штатов Америки».