Մեր տարածաշրջանում ահաբեկչության դարաշրջանն ավարտվել է․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարություններ է արել Անկարայում կայացած կաբինետի նիստից հետո։ Իր ելույթում պետության ղեկավարը նշել է, որ մարդկանց բաժանելը տարածաշրջանների, քաղաքական հայացքների կամ ծագման երբեք չի եղել թուրքական քաղաքականության մաս։
Մեկնաբանելով նիստում քննարկված հարցերը՝ նա նշել է, որ մասնակիցները քննարկել են լրացուցիչ միջոցառումներ, որոնք պետք է ձեռնարկվեն՝ ապահովելու համար, որ Թուրքիան հաջողությամբ հաղթահարի այս անհանգիստ շրջանը։
«Խաղաղության վրա կենտրոնացած արտաքին քաղաքականությամբ մենք կշարունակենք դեմ լինել ցանկացած փորձի, որը կարող է անկայունություն առաջացնել մեր տարածաշրջանում»,- նշել է նա։
Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Էրդողանն ընդգծել է, որ Սիրիան պատկանում է բոլորին՝ արաբներին, թուրքմեններին, քրդերին, նուսայրիներին, սուննիներին և դրուզներին։ Այն պատկանում է ողջ եղբայրական սիրիական ժողովրդին։
Նա նշել է սիրիական բանակի հստակ գործողություններն ահաբեկչական խմբավորումների չեզոքացման գործում. «Սիրիական բանակը, գործելով միասնական հրամանատարության ներքո, հաջողությամբ հանձնել է փորձությունը և զգուշորեն խուսափել է այն գործողություններից, որոնք կարող էին նրան անբարենպաստ դրության մեջ դնել»։
Հիշելով Սիրիայի նախագահի հետ իր հեռախոսազրույցը՝ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշել է. «Ես նախագահ ալ-Շարաային ասացի, որ Թուրքիան միշտ կաջակցի Սիրիային ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մենք սիրիացի ժողովրդին մենակ չենք թողնի»:
Նա իր ելույթն ավարտել է հետևյալ խոսքերով. «Մեր տարածաշրջանում ահաբեկչության դարաշրջանն ավարտվել է: Անհրաժեշտ է կատարել հրադադարի և լիարժեք ինտեգրման համաձայնագրի պայմանները և այլևս սխալ հաշվարկներ չանել»:

Эпоха терроризма в нашем регионе завершилась. Эрдоган
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с заявлениями после состоявшегося в Анкаре заседания кабинета министров. В своей речи глава государства отметил, что разделение людей по регионам, политическим взглядам или происхождению никогда не было частью турецкой политики.
Комментируя обсужденные на заседании вопросы, он отметил, что участники обсудили дополнительные меры, которые должны быть предприняты для обеспечения того, чтобы Турция успешно преодолела этот неспокойный период.
«С внешней политикой, сосредоточенной на мире, мы продолжим выступать против любой попытки, которая может вызвать нестабильность в нашем регионе», — отметил он.
Относительно ситуации, сложившейся в Сирии, Эрдоган подчеркнул, что Сирия принадлежит всем: арабам, туркменам, курдам, нусайритам, суннитам и друзам. Она принадлежит всему братскому сирийскому народу.
Он отметил четкие действия сирийской армии в деле нейтрализации террористических группировок: «Сирийская армия, действуя под единым командованием, успешно выдержала испытание и осторожно избегала тех действий, которые могли бы поставить ее в невыгодное положение».
Вспоминая свой телефонный разговор с президентом Сирии, Реджеп Тайип Эрдоган отметил: «Я сказал президенту аль-Шараа, что Турция всегда будет поддерживать Сирию в борьбе против терроризма. Мы не оставим сирийский народ в одиночестве».
Он завершил свою речь следующими словами: «В нашем регионе эпоха терроризма завершилась. Необходимо выполнять условия соглашения о прекращении огня и полной интеграции и больше не делать неверных расчетов».