Մեր տարածաշրջանում ահաբեկչության դարաշրջանն ավարտվել է․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարություններ է արել Անկարայում կայացած կաբինետի նիստից հետո։ Իր ելույթում պետության ղեկավարը նշել է, որ մարդկանց բաժանելը տարածաշրջանների, քաղաքական հայացքների կամ ծագման երբեք չի եղել թուրքական քաղաքականության մաս։
Մեկնաբանելով նիստում քննարկված հարցերը՝ նա նշել է, որ մասնակիցները քննարկել են լրացուցիչ միջոցառումներ, որոնք պետք է ձեռնարկվեն՝ ապահովելու համար, որ Թուրքիան հաջողությամբ հաղթահարի այս անհանգիստ շրջանը։
«Խաղաղության վրա կենտրոնացած արտաքին քաղաքականությամբ մենք կշարունակենք դեմ լինել ցանկացած փորձի, որը կարող է անկայունություն առաջացնել մեր տարածաշրջանում»,- նշել է նա։
Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Էրդողանն ընդգծել է, որ Սիրիան պատկանում է բոլորին՝ արաբներին, թուրքմեններին, քրդերին, նուսայրիներին, սուննիներին և դրուզներին։ Այն պատկանում է ողջ եղբայրական սիրիական ժողովրդին։
Նա նշել է սիրիական բանակի հստակ գործողություններն ահաբեկչական խմբավորումների չեզոքացման գործում. «Սիրիական բանակը, գործելով միասնական հրամանատարության ներքո, հաջողությամբ հանձնել է փորձությունը և զգուշորեն խուսափել է այն գործողություններից, որոնք կարող էին նրան անբարենպաստ դրության մեջ դնել»։
Հիշելով Սիրիայի նախագահի հետ իր հեռախոսազրույցը՝ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշել է. «Ես նախագահ ալ-Շարաային ասացի, որ Թուրքիան միշտ կաջակցի Սիրիային ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մենք սիրիացի ժողովրդին մենակ չենք թողնի»:
Նա իր ելույթն ավարտել է հետևյալ խոսքերով. «Մեր տարածաշրջանում ահաբեկչության դարաշրջանն ավարտվել է: Անհրաժեշտ է կատարել հրադադարի և լիարժեք ինտեգրման համաձայնագրի պայմանները և այլևս սխալ հաշվարկներ չանել»:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan made statements after a cabinet meeting in Ankara. In his speech, the head of state noted that dividing people by region, political views, or origin has never been part of Turkish policy.
Commenting on the issues discussed at the meeting, he noted that participants proposed additional measures to ensure Turkey successfully overcomes this troubled period.
"With a foreign policy focused on peace, we will continue to oppose any attempt that could cause instability in our region," he noted.
Regarding the situation in Syria, Erdogan stressed that Syria belongs to everyone - Arabs, Turkmen, Kurds, Nusayris, Sunnis, and Druze. It belongs to the entire brotherly Syrian people.
He noted the clear actions of the Syrian army in neutralizing terrorist groups. "The Syrian army, operating under a unified command, has successfully passed the test and has carefully avoided actions that could put it at a disadvantage."
Recalling his telephone conversation with the Syrian president, Recep Tayyip Erdogan said: "I told President al-Sharaa that Turkey will always support Syria in its fight against terrorism. We will not leave the Syrian people alone."
He concluded his speech with the following words: "The era of terrorism in our region is over. It is necessary to fulfill the conditions of the ceasefire and full integration agreement and not make any more miscalculations."