«Սա ամերիկյան սադրանք էր»,- հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին։
«Ամերիկացիները պլանավորել են այն, նրանք աշխատել են դրա վրա։ Ամերիկայի նպատակը՝ ես սա վճռականորեն և հստակ եմ ասում՝ Ամերիկայի նպատակն է կուլ տալ Իրանը։ Սա չի վերաբերում ԱՄՆ ներկայիս նախագահին։ Սա ամերիկյան քաղաքականություն է։ Իրանի ժողովուրդը անպատիժ չի թողնի այս ապստամբության ներքին և միջազգային մեղավորներին»,- ասել է նա։
ԱՄՆ նախագահը «մեղավոր է Իրանի ժողովրդին պատճառված կորուստների, վնասների և մեղադրանքների համար», - ասել է Խամենեին։
Խամենեին հայտարարել է, որ իշխանությունները «կոտրել են ցուցարարների մեջքը»։
«Իրանի ժողովուրդը կոտրել է սադրանքների մեջքը և իր միասնությամբ հայտնել է վերջին խոսքը։ Մենք երկիրը չենք տանելու պատերազմի, բայց չենք հանդուրժելու դրա ներսում հանցագործների առկայությունը։ Բողոքի ցույցերի և հանցավոր դիվերսիաների մեծ թվով առաջնորդներ և մեղավորներ ձերբակալվել են», - ասել է Խամենեին։

«Это была американская провокация», — заявил верховный лидер Ирана Али Хаменеи.
«Американцы спланировали это, они работали над этим. Цель Америки — я говорю это решительно и четко — цель Америки — поглотить Иран. Это не касается нынешнего президента США. Это американская политика. Иранский народ не оставит безнаказанными внутренних и международных виновных этого восстания», — сказал он.
Президент США «виновен в потерях, ущербе и обвинениях, причиненных иранскому народу», — сказал Хаменеи.
Хаменеи заявил, что власти «сломали хребет протестующим».
«Иранский народ сломал хребет провокациям и своим единством сказал последнее слово. Мы не будем вести страну к войне, но не потерпим наличия внутри нее преступников. Большое количество лидеров и виновников акций протеста и преступных диверсий арестовано», — сказал Хаменеи.