ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Մերձավոր Արևելքի հարցերով բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆֆը հայտարարել է, որ Թրամփի անմիջական միջամտությամբ Իրանում հաջողվել է կասեցնել նախապատրաստվող զանգվածային մահապատիժները։
Բանագնացի խոսքով՝ տնտեսական խոր ճգնաժամի մեջ գտնվող Իրանը կարող է խուսափել ծանր հետևանքներից, եթե դիվանագիտական լուծում տա միջուկային հարստացման, հրթիռային ծրագրի և պրոքսի խմբավորումների խնդիրներին։
«Եթե Իրանը ցանկանում է վերադառնալ միջազգային հանրություն, մենք կարող ենք լուծել այդ խնդիրները դիվանագիտական ճանապարհով, և դա կլինի հիանալի հանգուցալուծում, իսկ այլընտրանքը վատն է լինելու»,- ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք նա կարծում է, որ Իրանի դեմ որևէ ռազմական գործողություն կլինի, Ուիթքոֆֆը պատասխանել է, որ դիվանագիտական լուծումն է առաջնահերթ։
«Հուսով եմ՝ դիվանագիտական լուծում կլինի։ Կա չորս հարց՝ ուրանի հարստացման դադարեցում, հրթիռների պաշարների կրճատում, շուրջ 2 տ հարստացված միջուկային նյութի կրճատում (3.67–60%), տարածաշրջանային միջնորդներին աջակցության դադարեցում»,- ընդգծել է նա։

We can solve problems with Iran diplomatically. Witkoff
According to the envoy, Iran, which is in a deep economic crisis, can avoid serious consequences if it finds a diplomatic solution to the problems of nuclear enrichment, missile program and proxy groups.
"If Iran wants to return to the international community, we can solve these problems diplomatically, and that would be a great solution, and the alternative would be bad," he said.
Asked whether he believes there will be any military action against Iran, Witkoff replied that a diplomatic solution is the priority.
"I hope there will be a diplomatic solution. There are four issues: stopping uranium enrichment, reducing missile stocks, reducing about 2 tons of enriched nuclear material (3.67–60%), stopping support for regional mediators," he emphasized.