Ռուսաստանը և Իրանը աջակցում են տարածաշրջանում լարվածության թուլացմանը
Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
Զրույցի ընթացքում Իրանի նախագահը Պուտինին տեղեկացրել է երկրում իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ակտիվ ջանքերի մասին։
Նշվել է, որ Ռուսաստանը և Իրանը հետևողականորեն աջակցում են Իրանի շուրջ և, ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում, լարվածության արագ թուլացմանը, և որ առաջացող խնդիրները լուծվում են բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ​​միջոցներով։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց փոխադարձ հանձնառությունը՝ ռուս-իրանական ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդման և տարբեր ոլորտներում համատեղ տնտեսական նախագծերի գործնական իրականացման հարցում։

Russia and Iran support easing tensions in the region
Vladimir Putin had a telephone conversation with the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian.
During the conversation, the Iranian President informed Putin of the ongoing efforts to stabilize the situation in the country.
It was noted that Russia and Iran consistently support the rapid easing of tensions in Iran and across the region, and that emerging issues are resolved exclusively through political and diplomatic means.
The parties reaffirmed their mutual commitment to further strengthening the Russian-Iranian strategic partnership and the practical implementation of joint economic projects in various fields.