Համացանցում Թեհրանի դիահերձարանից շոկային նոր տեսանյութեր են տարածվել, որոնցում երևում են երկար շարքերով ծածկված մարմիններ, արյունոտ հատակներ և բազմաթիվ մարդիկ, որոնք փնտրում են իրենց հարազատների դիակները։
Սրանք Իրանի իշխանությունների կողմից բողոքի ցույցերի ծայրահեղ դաժան ճնշման հետևանքներն են։
BBC Verify փաստերի ստուգման ծառայությունը և BBC-ի պարսկերեն ծառայությունը վերլուծել և հաստատել են այդ տեսանյութերի իսկությունը, սակայն չեն հրապարակում դրանք՝ հաշվի առնելով դրանցում առկա ծայրահեղ դաժան և արյունոտ կադրերը։ Այս տեսագրությունները ցույց են տալիս, թե որքան դաժանորեն են իշխանությունները ճնշում դեկտեմբերի 28-ից սկսված բողոքները, որոնք սկզբում բռնկվել են Թեհրանում, իսկ հետո տարածվել են ողջ երկրով մեկ։
Շատ մարմինների վրա երևում են վնասվածքներ։ Շատ պարկերի վրա նշված են ծննդյան ամսաթվեր, և զոհերից մեկը ընդամենը 16 տարեկան է եղել։
Բողոքների ընթացքում զոհվածների ընդհանուր թիվը հայտնի չէ։ ԱՄՆ-ում գործող Human Rights Activists News Agency (HRANA) իրավապաշտպան կազմակերպությունը գնահատում է զոհերի թիվը ավելի քան 2500 մարդու։ Այս շաբաթ Իրանի մեկ պաշտոնյա Reuters գործակալությանը հայտնել է, որ զոհվել է մոտ 2000 մարդ, միաժամանակ նրանց մահը մեղադրելով «ահաբեկիչներին»։

Videos from Tehran morgue show brutal crackdown on protests in Iran - BBC
Shocking new videos have been circulating online from a Tehran morgue, showing long rows of bodies, bloodied floors, and crowds searching for their loved ones.
These are the aftermath of the Iranian authorities’ brutal crackdown on protests.
BBC Verify and the BBC Persian service have analysed and confirmed the authenticity of the videos, but are not publishing them due to the extremely violent and bloody footage they contain. The videos show the brutality with which the authorities have cracked down on the protests that began on December 28, which first erupted in Tehran and then spread across the country.
Many of the bodies show visible injuries. Many of the bags have dates of birth, and one of the victims was just 16 years old.
The total number of people killed in the protests is unknown. The US-based Human Rights Activists News Agency (HRANA) estimates the death toll at more than 2,500. This week, an Iranian official told Reuters that around 2,000 people had been killed, blaming their deaths on “terrorists.”