Բայրամովի հետ TRIPP-ի փաստաթղթի մասին 2 ժամանոց քննարկում ենք ունեցել. Ֆիդան
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Թուրքիան ցանկանում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրում։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան մտադիր է նորմալացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ․
«Դրա համար անհրաժեշտ կամք կա ինչպես Ադրբեջանի և Թուրքիայի, այնպես էլ է Հայաստանի կողմից»,– ընդգծել է նախարարը։
Հաքան Ֆիդանը նշել է, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ քննարկել են TRIPP իրականացման շրջանակային փաստաթուղթը։ Նա հավելել է, որ այդ փաստաթղթի մասին տեղեկացվել է նաև Թուրքիայի նախագահը։
«Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի՝ Վաշինգտոն այցի ընթացքում հրապարակվել է TRIPP-ի շրջանակային փաստաթուղթը։ Այս հարցի շուրջ մենք երկու ժամանոց քննարկումներ ենք ունեցել իմ հարգելի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Մեզ համար կարևոր են Ադրբեջանի կողմի հեռանկարները։ Նախագահ Էրդողանը նույնպես տեղեկացվել է այդ մասին»,– ասել է նախարարը։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan has announced that Turkey wants a final peace agreement between Azerbaijan and Armenia to be signed.
According to him, Turkey intends to normalize relations with Armenia.
“For this, there is a necessary will from both Azerbaijan and Turkey, as well as from Armenia,” the minister emphasized.
Hakan Fidan noted that he discussed the TRIPP framework document with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov. He added that the Turkish president was also informed about this document.
“The TRIPP framework document was published during the Armenian Foreign Minister’s visit to Washington. We had a two-hour discussion on this issue with my esteemed colleague, Jeyhun Bayramov. The prospects of the Azerbaijani side are important to us. President Erdogan was also informed about it,” the minister said.