Politico գրում է, որ այս նախաձեռնությունը ծագել է Էմանուել Մակրոնի և Ջորջա Մելոնիի՝ վերջերս Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունները վերսկսելու կոչերից հետո: Ֆրանսիան և Իտալիան պաշտպանել են նոր պաշտոնի ստեղծումը և արդեն իսկ ապահովել են Եվրահանձնաժողովի աջակցությունը․ հաղորդում է Politico-ն:
Հրապարակման համաձայն՝ Բրյուսելը նաև մտահոգված է, որ ԱՄՆ-ն կարող է համաձայնության գալ Ռուսաստանի հետ առանց Եվրոպայի աջակցության: Նշանակված պաշտոնյային կհանձնարարվի «ներկայացնել եվրոպական շահերը Ուկրաինայի հարցում» տարբեր բանակցությունների ընթացքում:
Հրատարակությունը նշում է, որ ԵՄ-ում դեռևս կան էական տարաձայնություններ նոր պաշտոնի մանրամասների և դրա մանդատի վերաբերյալ: Հրատարակությունը գրում է, որ բանակցողի թեկնածուներից մեկը Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբն է:

Politico reports that this initiative arose after recent calls by Emmanuel Macron and Giorgia Meloni to resume negotiations with Vladimir Putin. France and Italy have supported the creation of a new position and have already secured the European Commission's backing, Politico reports.
According to the publication, Brussels is also concerned that the United States may reach an agreement with Russia without European support. The appointed official will be tasked with "representing European interests on the Ukraine issue" during various negotiations.
The publication notes that significant disagreements remain within the EU over the details of the new position and its mandate. The publication reports that one of the candidates for the negotiator role is Finland's President, Alexander Stubb.