Գրենլանդիան ԱՄՆ-ի համար կարժենա մինչև 700 մլրդ դոլար
NBC News-ի փոխանցմամբ՝ Գրենլանդիայի գնումը կարող է ԱՄՆ-ի համար արժենալ մինչև 700 միլիարդ դոլար, եթե Թրամփը որոշի իրականացնել իր գաղափարը։
Հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ այս գնահատականը պատրաստվել է փորձագետների և նախկին ամերիկացի պաշտոնյաների կողմից՝ հնարավոր սցենարի պլանավորման շրջանակներում։
NBC-ի աղբյուրները պնդում են, որ Ռուբիոյին հանձնարարվել է առաջիկա շաբաթներին պատրաստել տարածքի գնման առաջարկը. Սպիտակ տունը դա անվանում է «բարձր առաջնահերթություն»։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ քննարկվում են նաև այլընտրանքային տարբերակներ։ Օրինակ, ազատ ասոցացման համաձայնագիր՝ ԱՄՆ ռազմական ներկայության ընդլայնմամբ, որն ավելի էժան կլինի, քան ուղղակի գնումը։

Greenland could cost the US up to $700 billion
According to NBC News, the purchase of Greenland could cost the United States up to $700 billion if Trump decides to implement his idea.
The channel reports that experts and former US officials prepared this estimate as part of a possible scenario planning.
NBC sources claim that Rubio has been instructed to prepare a proposal to purchase the territory in the coming weeks. The White House calls it a “high priority.”
The channel notes that alternative options are also being discussed. For example, a free association agreement with an expanded US military presence, which would be cheaper than a direct purchase.