Ռումինիան պատրաստ է միավորվել Մոլդովայի հետ
Ռումինիան պատրաստ է լրջորեն քննարկել Մոլդովայի հետ միավորման հարցը․ հայտարարել է Ռումինիայի նախագահի խորհրդական Եվգեն Տոմակը Calea Europeană-ին տված հարցազրույցում։
Նա ընդգծել է, որ Բուխարեստի և Քիշնևի ընդհանուր նպատակն է բոլոր միջոցներով աջակցել Մոլդովայի եվրաինտեգրման գործընթացի արագացմանը։
Անցյալ տարի Բեռլին կատարած այցի նախօրեին գերմանական մամուլին տված հարցազրույցում Ռումինիայի նախագահ Նիկուսոր Դանը հայտարարել էր, որ անձնապես ցանկանում է միավորում Մոլդովայի հետ, բայց քանի դեռ հարևան երկրի քաղաքացիները աջակցում են կառավարման ներկայիս ձևին, Ռումինիան ոչինչ չի անի։

Romania is ready to unite with Moldova
Romania is ready to discuss unification with Moldova in a serious manner, said Evgen Tomac, an advisor to the Romanian president, in an interview with Calea Europeană.
He stressed that Bucharest and Chisinau share the common goal of supporting, by all means, the acceleration of Moldova’s European integration process.
In an interview with the German press on the eve of his visit to Berlin last year, Romanian President Nicolae Timofti said he personally wanted to unify with Moldova. Still, as long as the citizens of the neighboring country support the current form of government, Romania will take no action.