ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել իրանցիներին շարունակել բողոքի ցույցերը և հիշել իրենց նկատմամբ բռնություն գործադրողների անունները՝ խոստանալով, որ օգնությունը մոտ է։
Այս հայտարարությունը հնչել է Իրանի հոգևոր իշխանության կողմից տարիների ընթացքում ամենամեծ ցույցերի ճնշման ֆոնին։
«Իրանցի հայրենասերներ, շարունակեք բողոքել, օգնությունը մոտ է»,– գրել է Թրամփը Truth Social հարթակում՝ առանց մանրամասնելու, թե ինչ օգնություն է նկատի ունենում։
Նա հավելել է, որ չեղարկել է իրանական պաշտոնյաների հետ բոլոր հանդիպումները, մինչև «ցուցարարների անիմաստ սպանությունները» դադարեն։ Հետագա ելույթում նա կոչ է արել իրանցիներին «հիշել սպանողների և չարաշահողների անունները... քանի որ նրանք շատ մեծ գին կվճարեն»։
Իրանի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտնել է, որ բողոքի ցույցերի ընթացքում զոհվել է մոտ 2000 մարդ։ ԱՄՆ-ում գործող HRANA իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալներով՝ հաստատված 2003 զոհերից 1850-ը ցուցարարներ են։ Կազմակերպությունը նշել է նաև, որ ձերբակալվել է 16 784 մարդ։
Լրագրողների հետ զրույցում էլ Թրամփը նշել է. «Իրանը նախորդ անգամ էլ էր ասում, որ կդիմադրի։ Ես պայթեցրի նրանց։ Լավ կլինի՝ այս անգամ ճիշտ պահվածք ցուցաբերեն»։

I blew them up. Trump
US President Donald Trump has urged Iranians to continue their protests and remember the names of those who have abused them, promising that help is at hand.
The statement came as Iran's clerical regime cracked down on the largest demonstrations in years.
"Iranian patriots, keep protesting, help is at hand," Trump wrote on the Truth Social platform, without elaborating on what kind of help he meant.
He added that he had canceled all meetings with Iranian officials until the "senseless killings of protesters" stopped. In a subsequent speech, he urged Iranians to "remember the names of the killers and abusers... because they will pay a very heavy price."
An Iranian official said that about 2,000 people had died during the protests. According to the US-based human rights organization HRANA, 1,850 of the 2,003 confirmed deaths were protesters. The organization also noted that 16,784 people were arrested.