Վաշինգտոնից Իրանին հարվածելու սպառնալիքներն անընդունելի են
ՌԴ-ի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով Իրանում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
Զախարովան ընդգծել է, որ Վաշինգտոնից Իրանին նոր ռազմական հարվածներ հասցնելու սպառնալիքներն անընդունելի են, իսկ Ռուսաստանը հակառակվում է ցանկացած վնասակար արտաքին միջամտությանը երկրի ներքին գործերին։
Նա նաև նշել է, որ Իրանի ներքին իրավիճակի դինամիկան և արհեստականորեն բռնկված բողոքի ակցիաների անկումը թույլ են տալիս ակնկալել իրավիճակի կայունացում։
Զախարովան Իրանում գտնվող ՌԴ քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել պահպանել խելամիտ զգուշություն՝ շեշտելով, որ արտասահմանյան ուժերը փորձում են քանդել Իրան պետությունը՝ կիրառելով «գունավոր հեղափոխությունների» մեթոդներ։
Մարիա Զախարովան նաև ընդգծել է, որ ՌԴ-ն չի ընդունում Իրանի առևտրային գործընկերների նկատմամբ շանտաժային փորձերը և որ ռուսաստանյան արտասահմանյան ներկայացուցչություններն Իրանում աշխատում են բնականոն ռեժիմով և մշտապես կապի մեջ են հայրենակիցների հետ։

Угрозы ударов по Ирану из Вашингтона неприемлемы
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова выступила с заявлением, коснувшись событий, происходящих в Иране.
Захарова подчеркнула, что угрозы Вашингтона нанести новые военные удары по Ирану неприемлемы, а Россия выступает против любого вредоносного внешнего вмешательства во внутренние дела страны.
Она также отметила, что динамика внутренней ситуации в Иране и спад «искусственно разожженных» акций протеста позволяют ожидать стабилизации обстановки.
Захарова посоветовала находящимся в Иране гражданам РФ соблюдать разумную осторожность, подчеркнув, что иностранные силы пытаются разрушить иранское государство, применяя методы «цветных революций».
Мария Захарова также подчеркнула, что РФ не приемлет попыток шантажа в отношении торговых партнеров Ирана и что российские заграничные представительства в Иране работают в обычном режиме и постоянно находятся на связи с соотечественниками.