Իրանում շարունակվող համազգային բողոքի ցույցերի ընթացքում անվտանգության ուժերը կրակ են բացել ցուցարարների վրա, ինչի հետևանքով զոհերի թիվը, ըստ «Իրանի մարդու իրավունքի» կենտրոն իրավապաշտպան կազմակերպության, հասնում է առնվազն 648-ի, որոնց թվում կան նաև անչափահասներ։
Կենտրոնը հաղորդում է, որ միևնույն ժամանակ, չհաստատված հաղորդագրությունները ցույց են տալիս, որ առնվազն մի քանի հարյուր մարդ, իսկ որոշ գնահատականներով՝ ավելի քան 6000, կարող է սպանված լինել։
Հունվարի 8-ից ի վեր ինտերնետի անջատման և տեղեկատվության հասանելիության խիստ սահմանափակումների պատճառով տեղեկատվության ստուգում և ճշգրտումը չափազանց բարդ է դարձել։ Վերջին բողոքի ցույցերի ժամանակ ձերբակալվածների թիվը, գնահատվում է, որ գերազանցել է 10,000-ը։
BBC-ի հետ զրույցում բազմաթիվ ականատեսներ հայտնել են, որ ուժային կառույցները, ներառյալ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը և «Բասիջ» ջոկատները, կիրառել են ավտոմատ զենք և կրակել ոչ միայն ցուցարարների, այլև խաղաղ բնակիչների վրա։
Իշխանությունները անջատել են ինտերնետը և հրաժարվում են հրապարակել պաշտոնական տվյալներ զոհերի մասին՝ բողոքները որակելով որպես «ահաբեկչական գործողություններ», մինչդեռ հիվանդանոցներն ու դիահերձարանները, ըստ բժիշկների և աղբյուրների, լցված են զոհերով և վիրավորներով։

Security forces have opened fire on protesters during ongoing nationwide protests in Iran, with the death toll rising to at least 648, including minors, according to the Iran Center for Human Rights.
The center said unconfirmed reports suggested that at least several hundred people, and some estimates put the death toll at more than 6,000.
The internet shutdown and severe restrictions on access to information since January 8 have made it extremely difficult to verify information. The number of people arrested during the latest protests is estimated to have exceeded 10,000.
Multiple witnesses told the BBC that security forces, including the Islamic Revolutionary Guard Corps and Basij militia, used automatic weapons and fired on protesters as well as civilians.
The authorities have shut down the internet and are refusing to release official figures on casualties, describing the protests as “terrorist acts,” while hospitals and morgues are overflowing with the dead and wounded, according to doctors and sources.