Թրամփը դիտարկում է Իրանին հարվածելու հնարավորությունը. Axios
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հակված է ռազմական հարվածներ հասցնել իրանական վարչակարգին՝ որպես պատիժ ցուցարարների նկատմամբ իրականացված արյունալի բռնությունների համար։
Axios-ը գրում է, որ Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխանցմամբ՝ նախագահը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել և այժմ ուսումնասիրում է իրավիճակի զարգացման տարբեր սցենարներ, այդ թվում՝ Թեհրանի կողմից ներկայացված բանակցային առաջարկները։
Ռազմական սպառնալիքներին զուգահեռ՝ Թրամփն արդեն իսկ հայտարարել է տնտեսական նոր և խիստ պատժամիջոցների մասին։ Truth Social սոցիալական ցանցում կատարած գրառման մեջ նա նշել է, որ ցանկացած երկիր, որը բիզնես հարաբերություններ կունենա Իրանի հետ, ստիպված կլինի 25 տոկոս մաքսատուրք վճարել ԱՄՆ-ի հետ իրականացվող բոլոր առևտրային գործարքների համար։
Այս որոշումը նպատակ ունի առավելագույնի հասցնել տնտեսական ճնշումը Թեհրանի վրա։ Նախագահն իր ազգային անվտանգության թիմի, այդ թվում՝ փոխնախագահ Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ երեքշաբթի կայանալիք հանդիպման ժամանակ կքննարկի գործողությունների հետագա քայլերը, որոնք տատանվում են դիվանագիտական միջամտությունից մինչև կոշտ ռազմական հարվածներ։

US President Donald Trump is inclined to launch military strikes against the Iranian regime as punishment for the bloody violence against protesters.
Axios reports that, according to senior White House officials, the president has not yet made a final decision and is currently studying various scenarios for the situation's development, including negotiation proposals from Tehran.
Alongside military threats, Trump has already announced new, tougher economic sanctions. In a post on the Truth Social social network, he noted that any country with business relations with Iran will have to pay a 25 percent tariff on all trade transactions with the United States.
This decision is aimed at maximizing economic pressure on Tehran. The president will discuss further steps, ranging from diplomatic intervention to brutal military strikes, during a Tuesday meeting with his national security team, including Vice President Vance and Secretary of State Marco Rubio.