Իրանում իրավիճակը կտրուկ սրվում է. շարունակվող բողոքի ցույցերը վերածվում են բախումների, ինչի հետևանքով ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հանդես է եկել հրատապ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել երկիրը։ Իշխանությունների կողմից իրականացվող անվտանգության խստացված միջոցառումների պատճառով երկրում սահմանափակվել է ինտերնետ կապն ու հեռախոսակապը, իսկ ավիաընկերությունները մինչև հունվարի 16-ը չեղարկել կամ սահմանափակել են թռիչքները դեպի Իրան և հակառակ ուղղությամբ։
Ստեղծված ճգնաժամային պայմաններում որպես հիմնական և ապահով ելքի ուղի դիտարկվում է Հայաստանը։ Հունվարի 12-ի դրությամբ Ագարակ-Նորդուզ ցամաքային սահմանային անցակետը շարունակում է բաց մնալ։ ԱՄՆ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել Հայաստան վավեր անձնագրով և մնալ երկրի տարածքում մինչև 180 օր՝ առանց վիզայի ձևակերպման անհրաժեշտության։ Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել իր քաղաքացիներին և հորդորել է սահմանը հատելուց առաջ անհրաժեշտ տվյալներն ուղարկել համապատասխան էլեկտրոնային հասցեին։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ բացի Հայաստանից, բաց են մնում նաև Թուրքիայի հետ սահմանային անցակետերը, սակայն Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի ուղղությամբ գործում են լուրջ սահմանափակումներ կամ հատուկ թույլտվության պահանջներ։ ԱՄՆ քաղաքացիներին, հատկապես երկքաղաքացիություն ունեցողներին, զգուշացվում է, որ Իրանը չի ճանաչում երկքաղաքացիությունը, ինչը զգալիորեն մեծացնում է ձերբակալության և կալանավորման ռիսկը։ Նրանց խորհուրդ է տրվում ցուցաբերել ծայրահեղ զգոնություն, խուսափել մարդաշատ վայրերից և ունենալ առաջին անհրաժեշտության պարագաների պաշարներ, եթե երկիրը լքելն այս պահին անհնար է։

The US urges its citizens in Iran to leave the country via Armenia
The situation in Iran is rapidly escalating: ongoing protests are turning into clashes, as a result of which the US State Department has issued an urgent statement calling on its citizens to leave the country immediately. Due to tightened security measures imposed by the authorities, internet and telephone connections have been restricted nationwide, and airlines have canceled or limited flights to and from Iran until January 16.
In the current crisis, Armenia is considered the main and safest way out. As of January 12, the Agarak-Norduz land border crossing remains open. US citizens can enter Armenia with a valid passport and stay for up to 180 days without a visa. The US Embassy in Yerevan has expressed its readiness to assist its citizens and urged them to send the required information to the designated email address before crossing the border.
The statement said that, in addition to Armenia, border crossings with Turkey remain open, but there are severe restrictions or special permit requirements for travel to Azerbaijan and Turkmenistan. US citizens, especially those with dual citizenship, are warned that Iran does not recognize dual citizenship, which significantly increases the risk of arrest and detention. They are advised to exercise extreme caution, avoid crowded places, and stockpile essential supplies if leaving the country is not possible at this time.