Մենք մենակ չենք. Իրանի վերջին շահի որդին ապստամբության կոչ է արել
Իրանի վերջին շահ Մուհամմադ Ռեզա Փեհլևիի ավագ որդի Ռեզա Փեհլևին կիրակի օրը դիմել է իրանական ժողովրդին՝ հայտարարելով, որ վերջին օրերին ժողովուրդը «թափահարել է անօրինական Իսլամական Հանրապետության հիմքերը»։
Նա պնդել է, որ հենվելով «միլիոնավոր մարդկանց կոչերին» և ժողովրդի կողմից ստացված «լեգիտիմությանը և աջակցությանը», հայտարարում է «ազգային ապստամբության» նոր փուլի մասին՝ Իսլամական Հանրապետության տապալման և «հայրենի Իրանի վերադարձի» նպատակով։
«Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում՝ հատկապես վերջին չորս օրերին, դուք՝ ձեր հզոր, համազգային ցույցերով թափահարել եք անօրինական Իսլամական Հանրապետության հիմքերը։
Այժմ, հենվելով ձեր հսկայական արձագանքին վերջին կոչերին և ձեր կողմից ինձ տրված հանրային մանդատին, հայտարարում եմ ազգային ապստամբության նոր փուլի մեկնարկը՝ իսլամական հանրապետության տապալման և մեր սիրելի Իրանի վերադարձի նպատակով։
1. Իրանի ներսում
Բացի քաղաքների կենտրոնական փողոցների գրավումից և պահպանումից՝ օրինական թիրախներ են համարվում ռեժիմի կեղծ պրոպագանդայի և կապի անջատման համար պատասխանատու բոլոր հաստատություններն ու կառույցները։
Պետական հաստատությունների աշխատակիցները, ինչպես նաև զինված և անվտանգության ուժերի անդամները ընտրություն ունեն՝ կանգնել ժողովրդի կողքին և դառնալ ազգի դաշնակիցներ, թե ընտրել ժողովրդի սպանողների հետ համախոհություն՝ և կրել ազգի հավերժական ամոթն ու դատապարտումը։
2. Իրանի սահմաններից դուրս
Բոլոր իրանական դեսպանատները և հյուպատոսությունները պատկանում են իրանական ժողովրդին։ Եկել է ժամանակը, որ դրանք զարդարվեն Իրանի ազգային դրոշով՝ Իսլամական Հանրապետության ամոթալի դրոշի փոխարեն։
«Մենք գտնվում ենք մեր սիրելի Իրանը Իսլամական Հանրապետությունից հետ վերցնելու շեմին։
Խամենեին և նրա ռեժիմը ձեր ձեռքով արդեն մի քանի ծանր հարվածներ են ստացել, և մենք չպետք է նրանց տրամադրենք ոչ մի վայրկյան վերականգնվելու համար։
Ռեժիմը բախվել է ճնշող ուժերի ծանր պակասի. ժողովրդի դեմ կրակոցների աճը ուժի նշան չէ, այլ վախի՝ փլուզման և արագ անկման վախի։
Մենք չենք թույլ տա, որ այդ հանցագործները թափեն մեր երիտասարդների արյունը։
Մենք նրանց այդ հնարավորությունը չենք տա։ Մենք հետ չենք քաշվելու։ Իրանի ազատությունը մոտ է։ Իրանի անմահ որդիների և դուստրերի թափած արյունը մեր ուղին է լուսավորում դեպի հաղթանակ։ Մենք մենակ չենք։
Միջազգային աջակցությունը շուտով կժամանի։
Սպասեք իմ հաջորդ ուղերձներին։
Շատ շուտով մենք մեր սիրելի Իրանը կվերադարձնենք Իսլամական Հանրապետությունից, և ազատության ու հաղթանակի տոնախմբությունները կլցնեն մեր երկրի յուրաքանչյուր անկյունը»։

Reza Pahlavi, the eldest son of Iran's last Shah, Mohammad Reza Pahlavi, addressed the Iranian people on Sunday, declaring that in recent days the people have "shaken the foundations of the illegitimate Islamic Republic."
He claimed that, relying on "the calls of millions of people" and the "legitimacy and support" they have received, he was announcing a new phase of "national uprising" aimed at overthrowing the Islamic Republic and "returning our beloved Iran."
"Over the past two weeks, especially the last four days, you have shaken the foundations of the illegitimate Islamic Republic with your powerful, nationwide demonstrations.
Now, based on your overwhelming response to the recent calls and the public mandate you have given me, I am announcing the start of a new phase of national uprising aimed at overthrowing the Islamic Republic and returning our beloved Iran.
1. Inside Iran
In addition to occupying and guarding the central streets of cities, all institutions and structures responsible for the regime's false propaganda and communication disruption are considered legitimate targets.
Employees of state institutions, as well as members of the armed and security forces, have a choice: to stand with the people and become allies of the nation, or to choose to sympathize with the people's murderers and bear the nation's eternal shame and condemnation.
2. Outside Iran
All Iranian embassies and consulates belong to the Iranian people. The time has come for them to be decorated with the national flag of Iran instead of the shameful flag of the Islamic Republic.
"We are on the verge of taking our beloved Iran back from the Islamic Republic.
Khamenei and his regime have already suffered several heavy blows at your hands, and we must not give them a second to recover.
The regime has faced a severe shortage of repressive forces. The increase in shootings against the people is not a sign of strength, but of fear - the fear of collapse and rapid decline.
We will not allow these criminals to shed the blood of our youth.
We will not give them that opportunity. We will not retreat. Iran's freedom is near. The blood shed by the immortal sons and daughters of Iran illuminates our path to victory. We are not alone.
International support will arrive soon.
Please wait for my following message.
Very soon, we will take back our beloved Iran from the Islamic Republic, and the celebrations of freedom and victory will fill every corner of our country."