Տեղի ունեցողը ահաբեկչական պատերազմ է երկրի դեմ. Արաղչի
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, թե իրենց երկրում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերը եղել են խաղաղ, սակայն ահաբեկչական խմբավորումները ցուցարարների շարքեր են ներխուժել։
Այս հայտարարությունն Արաղչին արել է դիվանագիտական կորպուսի ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։ Նա նշել է, որ կառավարությունը անմիջապես սկսել է բանակցություններ առևտրականների և շահագրգիռ կողմերի հետ։
Նախարարը նշել է, որ կառավարությունը ձեռնարկել է մի շարք միջոցներ և բարեփոխումներ՝ խաղաղ ցույցերին պատասխանելու նպատակով։
«Ահաբեկչական զինյալ խմբավորումները ներխուժեցին ցուցարարների շարքեր՝ բողոքները շեղելու իրենց հիմնական ուղուց։ Մենք ունենք ապացույցներ, որ կրակ են բացել անվտանգության ուժերի վրա՝ զոհերի թիվը արհեստականորեն ավելացնելու նպատակով, ինչը համապատասխանում է Թրամփի ցանկություններին»։
Նա ընդգծել է, որ արևմտյան երկրները, հատկապես՝ Միացյալ Նահանգները, նախկինում բողոքի ցույցերին արձագանքել են անվտանգության և կոշտ մեթոդներով. «Այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, ոչ թե բողոքներ են, այլ ահաբեկչական պատերազմ երկրի դեմ»,– ասել է նա։
Արաղչու խոսքով, անկարգությունների մասնակիցները հրկիզել են 53 մզկիթ. «Նրանք ոչ միայն հրկիզել են 53 մզկիթ, այլև նույնիսկ վիրավորներին չեն խնայել և նրանց վրա կրակել են գլխից»։
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև վստահեցրել է, որ իշխանություններն այժմ լիովին վերահսկում են երկրում տիրող իրավիճակը։

Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said that the protests in his country were peaceful, but that terrorist groups had infiltrated the protesters.
Araghchi made the statement during a meeting with the heads of the diplomatic corps. He noted that the government had immediately started negotiations with traders and interested parties.
The minister noted that the government had taken several measures and reforms to address the peaceful protests.
“Terrorist armed groups infiltrated the protesters to divert the protests from their main path. We have evidence that they opened fire on security forces to artificially increase the number of victims, which is in line with Trump’s wishes.”
He stressed that Western countries, especially the United States, have previously responded to protests with security and harsh methods. “What is happening now is not protests, but a terrorist war against the country,” he said.
According to Araghchu, the rioters set fire to 53 mosques. “They not only set fire to 53 mosques, but they didn’t even spare the wounded and shot them in the head.”
The Iranian Foreign Minister also assured that the authorities are now entirely in control of the situation in the country.