ԱՄՆ երկու պաշտոնյաներ CNN-ին հայտնել են, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննարկում է Իրանում հնարավոր ռազմական տարբերակների շարք՝ երկրում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերից հետո, քանի որ նա մտածում է իրականացնել իր վերջին սպառնալիքները՝ հարվածել իրանական ռեժիմին։
Պաշտոնյաները CNN-ին ասել են, որ վերջին օրերին Թրամփը տեղեկացվել է միջամտության տարբեր ծրագրերի մասին, քանի որ «երկրում բռնությունը հանգեցրել է տասնյակ մարդկանց մահվան և ձերբակալությունների»։
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտնել են, որ նախագահին ներկայացված մի շարք տարբերակներ կենտրոնացած են եղել Թեհրանի անվտանգության ծառայությունների վրա, որոնք օգտագործվում են բողոքի ցույցերը ճնշելու համար։
Այնուամենայնիվ, վարչակազմի ներսում կան մտահոգություններ, որ ռազմական հարվածները կարող են հակառակ արդյունք տալ և խաթարել բողոքի ցույցերը։ Պաշտոնյաների խոսքով՝ մտահոգություններն այն են, որ հարվածները կարող են ունենալ չնախատեսված ազդեցություն՝ միավորելով իրանցի ժողովրդին կառավարությանը աջակցելու համար, կամ ստիպել Իրանին հակահարված տալ սեփական ռազմական ուժով։
Պաշտոնյան ասել է, որ տարբերակները ներառում են կիբերգործողություններ, որոնք ուղղված են Իրանի ռազմական կամ ռեժիմի թիրախների դեմ, քայլ, որը կարող է խաթարել բողոքի ցույցերը ճնշելու ջանքերը։
Այլընտրանքները ներառում են նաև նոր պատժամիջոցներ ռեժիմի գործիչների կամ Իրանի տնտեսության այնպիսի ոլորտների դեմ, ինչպիսիք են էներգետիկան կամ բանկային համակարգը։
Թրամփի վարչակազմը նաև ուսումնասիրել է Starlink-ի նման տեխնոլոգիաների տրամադրումը՝ Իրանում ինտերնետ կապը բարելավելու համար, օգնելով ցուցարարներին խուսափել տեղեկատվական արգելափակումից։
Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան CNN-ին ասել է, որ նախագահի կողմից քննարկվող տարբերակները չեն ենթադրում զորքերի տեղակայում Իրանում։

Два американских чиновника сообщили CNN, что президент Дональд Трамп обсуждает ряд возможных военных вариантов в отношении Ирана на фоне происходящих в стране протестов. Он рассматривает возможность реализации своих недавних угроз нанести удар по иранскому режиму.
Чиновники сообщили CNN, что в последние дни Трамп был проинформирован о различных планах вмешательства, поскольку «насилие в стране привело к десяткам смертей и арестам».
По данным источников, ряд вариантов, представленных президенту, сосредоточен на службах безопасности Тегерана, которые используются для подавления протестов.
Тем не менее, внутри администрации существуют опасения, что военные удары могут привести к обратному результату и навредить самим протестам. По словам чиновников, есть риск, что удары окажут непредусмотренное воздействие — объединят иранский народ в поддержке правительства или спровоцируют Иран на ответный военный удар.
Чиновник сообщил, что рассматриваемые варианты включают:
Кибероперации, направленные против иранских военных или правительственных целей, что могло бы подорвать усилия по подавлению протестов.
Новые санкции против деятелей режима или ключевых секторов экономики, таких как энергетика и банковская система.
Предоставление технологий, подобных Starlink, для улучшения интернет-связи в Иране, чтобы помочь протестующим обходить информационную блокаду.
Высокопоставленный чиновник Белого дома подчеркнул CNN, что варианты, обсуждаемые президентом, не предполагают размещения сухопутных войск на территории Ирана.