Իրանը ցանկանում է բանակցել. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թեհրանն առաջարկել է բանակցություններ սկսել այն բանից հետո, երբ ինքը սպառնացել է հարվածներ հասցնել Իրանին։
Թրամփի խոսքով, ինքը սպառնալիքը հնչեցրել է Իրանում բողոքի ցույցերի մասնակիցների դեմ արյունալի ճնշումների ֆոնին. բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհերի թիվը հասել է առնվազն 544-ի։
Associated press-ը գրում է, որ Թրամփը և ազգային անվտանգության հարցերով զբաղվող նրա թիմը քննարկել են Իրանի դեմ հնարավոր պատասխան գործողությունների մի շարք տարբերակներ, այդ թվում՝ կիբերհարձակումներ և ԱՄՆ-ի կամ Իսրայելի կողմից ուղղակի հարվածներ։
Մինչ այդ, Թրամփը հայտնել է. «Զինվորականները քննարկում են այս հարցը, և մենք դիտարկում ենք մի քանի շատ արդյունավետ տարբերակներ»։
Իրանի կողմից հնարավոր պատասխան գործողությունների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ նա ավելացրել է. «Եթե նրանք դա անեն, մենք կհարվածենք նրանց այնպիսի մասշտաբով, ինչպես նրանք երբևէ չեն ստացել»։
Թրամփը նշել է, որ իր վարչակազմը բանակցություններ է վարում Թեհրանի հետ հանդիպում կազմակերպելու շուրջ, սակայն զգուշացրել է, որ գուցե ստիպված լինի գործել առաջինը, քանի որ Իրանում զոհերի թիվը շարունակում է աճել, իսկ կառավարությունը շարունակում է ձերբակալել բողոքի մասնակիցներին։

US President Donald Trump said Tehran has offered to start talks after he threatened to strike Iran.
According to Trump, he made the threat against the backdrop of a bloody crackdown on protesters in Iran, which has killed at least 544 people.
The Associated Press reports that Trump and his national security team have discussed several options for possible retaliation against Iran, including cyberattacks and direct strikes by the United States or Israel.
Earlier, Trump said: "The military is looking at this issue, and we are looking at some very effective options."
Asked about possible retaliation by Iran, he added: "If they do that, we will hit them on a scale they have never been hit before."
Trump said his administration was in talks with Tehran to arrange a meeting, but warned that he might have to act first as the death toll in Iran continues to rise and the government continues to arrest protesters.