Շուտով կտեսնենք փոփոխված Իրան. Խզմալյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Արդեն մի քանի օր է՝ Իրանում շարունակվում են բողոքի ակցիաները, որոնք վերածվել են բախումների. կան տասնյակ զոհեր։
Radar Armenia-ի զրուցակցի՝ Եվրոպական կուսակցության նախագահ Տիգրան Խզմալյանի գնահատմամբ, Իրանում տեղի ունեցողը տասնամյակների ընթացքում կուտակվածի հետևանք է։ Գրեթե ամեն 3-4 տարին մեկ այնտեղ ապստամբություններ են լինում։
«Ներկայիս իրավիճակի պատճառը աննախադեպ գնաճն է։ Այս անգամ ապստամբությունը սկսել են առևտրականները, որոնք 1979 թվականից հանդիսանում են կղերական ռեժիմի հիմքը»,-ասաց Խզմալյանը։
Խզմալյանի կարծիքով, Իրանում իրավիճակը ժամ առ ժամ փոխվում է՝ որոշ քաղաքներում արդեն իսկ իշխանությունը չի կարողանում կառավարել այն։ Նրա խոսքով, շուտով կտեսնենք փոփոխված Իրան։

For several days now, protests in Iran have continued, turning into clashes. There are dozens of victims.
According to Radar Armenia's interlocutor, Tigran Khzmalyan, the chairman of the European Party, what is happening in Iran is the result of decades of accumulated factors. There are uprisings there almost every 3-4 years.
"The reason for the current situation is unprecedented inflation. This time the uprising was started by merchants, who have been the basis of the clerical regime since 1979," said Khzmalyan.
According to Khzmalyan, the situation in Iran is changing by the hour; in some cities, the authorities are already unable to control it. According to him, we will soon see a changed Iran.