Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն հայտնել է, որ քաղաքի բազմաբնակարան շենքերի կեսը՝ գրեթե 6000 շենք, առանց ջեռուցման է մնացել մայրաքաղաքի կարևորագույն ենթակառուցվածքներին հասցված վնասի պատճառով, որը առաջացել է ռուսական զանգվածային հարձակման հետևանքով։
Քաղաքապետը կոչ է արել բնակիչներին հնարավորության դեպքում ժամանակավորապես լքել քաղաքը՝ այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրներ գտնելու համար։
Նա հավելել է, որ Կիևի վրա գիշերային հարձակումն ամենացավոտն է եղել կրիտիկական ենթակառուցվածքի օբյեկտներին հարվածների ընթացքում։
Ուկրաինական զլմ-ները հաղորդում են նաև, որ մայրաքաղաքում ջուրը հեռացվում է շենքերի ջեռուցման համակարգերից՝ խողովակների պայթելը կանխելու համար։
Սա անհրաժեշտ է էլեկտրաէներգիայի անջատման ժամանակ խողովակների և ռադիատորների զգալի վնասից խուսափելու համար։

Kyiv Mayor Vitali Klitschko said that half of the city’s apartment buildings, nearly 6,000 buildings, were left without heating due to damage to the capital’s critical infrastructure caused by the massive Russian attack.
The mayor urged residents to temporarily leave the city if possible to find alternative energy sources.
He added that the nighttime assault on Kyiv was the most painful of the attacks on critical infrastructure.
Ukrainian media also reported that water was being drained from buildings’ heating systems in the capital to prevent pipes from bursting.