Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին երեկոյան ելույթում հայտարարել է, որ Ռուսաստանի գլխավոր մարտավարությունը կայանում է քաղաքներն ամբողջությամբ «անջատելու» փորձերում։
«Հիմնական նպատակը քաղաքների լիակատար «անջատումն» է։ Կարևոր է, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքային վարչակազմ հասկանա թշնամու այս նպատակն ու պատրաստվի դրան հակազդելուն»,- ընդգծել է Զելենսկին։
Նա նաև հայտնել է, որ ներկայումս Ուկրաինայում արված բոլոր ջանքերը կենտրոնացած են ռուսական հարձակումներից տուժած քաղաքներում կյանքի ապահովման համակարգի՝ հատկապես էլեկտրաէներգիայի արագ վերականգնման վրա։ Զելենսկին հավելել է, որ գործում է առավելագույն ուժերի և ռեսուրսների կիրառություն, որպեսզի հնարավորինս արագ վերականգնվեն էներգամատակարարումները։
Աշխատանքներ իրականացվում են տարբեր մարզերում, ներառյալ՝ Կիևում ու նրա շրջակայքում, ինչպես նաև Դնեպրի, Լվովի, Կիրովոգրադի, Չերկասիի, Օդեսայի, Սումիի, Չեռնիգովի և Խարկովի մարզերում։
«Ռուսներն անտարբեր չեն եղանակի հանդեպ՝ ցրտահարությունից օգտվելով, նրանք փորձում են ավելի շատ մեր էներգետիկ օբյեկտներ վնասել։ Ակնհայտ է, որ նրանք հարգում են միայն իրենց շահերը և Ամերիկային, ոչ թե միջազգային դիվանագիտությունը»,- ընդգծել է Ուկրաինայի նախագահը։
Զելենսկին հավելել է, որ ՌԴ-ն «Օրեշնիկով» ցուցադրական հարված է հասցվել ԵՄ սահմանի մոտ, ինչը նա հավասար մարտահրավեր է համարում Վարշավայի, Բուխարեստի և Բուդապեշտի համար:

Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced in an evening speech that Russia's primary strategy is to try to completely "cut off" cities.
"The main goal is to completely 'cut off' cities. It is important for each city administration to understand this goal of the enemy and prepare to counter it," Zelensky stressed.
He also said that all efforts currently being made in Ukraine are focused on quickly restoring the life support system, especially electricity, in the cities affected by Russian attacks. Zelensky added that maximum efforts and resources are being used to restore power supplies as quickly as possible.
Work is being carried out in various regions, including Kyiv and its environs, as well as the Dnipro, Lviv, Kirovohrad, Cherkasy, Odessa, Sumy, Chernihiv, and Kharkiv regions.
"The Russians are not indifferent to the weather; taking advantage of the frost, they are trying to damage our energy facilities even more. It is obvious that they respect only their interests and America, not international diplomacy," the Ukrainian president emphasized.
Zelensky added that Russia carried out a demonstration strike with the "Oreshnikov" near the EU border, which he considers an equal challenge for Warsaw, Bucharest, and Budapest.