Իրանի վերջին շահ Ռեզա Փահլավին դիմել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ խնդրելով աջակցել Իրանի ժողովրդին։
Հիշեցնելով երեկ երեկոյան փողոցներում պայքարող Իրանի միլիոնավոր քաղաքացիներին՝ Փահլավին ընդգծել է, որ այժմ նրանք բախվում են ոչ միայն կրակոցների, այլ նաև համապարփակ հաղորդակցման արգելափակման՝ առանց ինտերնետի և հեռախոսների։ Փահլավին այս արգելափակման հետևանքով լուրջ մտավախություն ունի, որ իշխանությունները պատրաստվում են հետագա բռնություն կիրառել՝ օգտագործելով այդ արգելափակումը, որպեսզի սպանեն երիտասարդ ցուցարարներին։
Իրանի վերջին շահը կոչ է արել ժողովրդին շարունակել պայքարը, սակայն զգուշացրել է, որ ժամանակը շատ կարևոր է։
«Ժողովուրդը կրկին դուրս կգա փողոցներ մեկ ժամից, և ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը, հատկապես ԱՄՆ-ն, աջակցեն նրանց պայքարին»,- նշել է նա իր հայտարարությունում։
Նա նաև ընդգծել է, որ Թրամփի սպառնալիքը Իրանի իշխանություններին պահել է որոշակի սահմաններում՝ այդպիսով թույլ չտալով ճնշում գործադրել ցուցարարների վրա։ Փահլավին դիմել է Թրամփին՝ պատրաստ լինել միջամտել և աջակցել Իրանի ժողովրդին։
«Դուք ապացուցել եք, որ դուք խաղաղության մարդ եք և ձեր խոսքի տերը։ Խնդրում եմ պատրաստ եղեք միջամտել՝ օգնելու Իրանի ժողովրդին»,- ավելացրել է նա։

Reza Pahlavi asked Trump to support the Iranian people
Iran's last Shah, Reza Pahlavi, has appealed to US President Donald Trump to support the Iranian people.
Reminding the millions of Iranians who took to the streets last night, Pahlavi stressed that they are now facing not only gunfire but also a comprehensive communications blackout, with no internet or phones. As a result of this blackout, Pahlavi is seriously concerned that the authorities are preparing to use further violence, using the blackout to kill young protesters.
Iran's last Shah called on the people to continue the struggle but warned that time is of the essence.
"The people will take to the streets again in an hour, and it is time for the international community, especially the United States, to support their struggle," he said in a statement.
He also stressed that Trump's threat has kept the Iranian authorities within certain limits, thus preventing them from putting pressure on the protesters. Pahlavi appealed to Trump to be ready to intervene and support the Iranian people.
"You have proven that you are a man of peace and a man of your word. Please be ready to intervene to help the Iranian people," he added.