Լվովը հրթիռակոծվել է. կասկածներ կան, որ կիրառվել է «Օրեշնիկ»
Ուկրաինայի իշխանությունները հայտնել են, որ ՌԴ զինված ուժերը հրթիռային հարված են հասցրել Լվովի «կրիտիկական ենթակառուցվածքի օբյեկտին»։ Կիրառվել է բալիստիկ հրթիռ։ Օդային թիրախը շարժվել է ժամում մոտ 13 հազար կիլոմետր արագությամբ՝ բալիստիկ հետագծով։
Ուկրաինայի ԶՈՒ օդային ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Յուրի Իգնատը «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ին հայտնել է, որ հարվածը, հավանաբար, իրականացվել է Աստրախանի մարզում գտնվող «Կապուստին Յար» փորձադաշտից։ «Հավանաբար, արձակումները եղել են Կապուստին Յարից։ Նախնական տվյալներով՝ պայթյուններ են լսվել Լվովի մարզում։ Տեղեկությունը ճշտվում է»,– ասել է Իգնատը։
Նշենք, որ «Կապուստին Յար»-ում տեղակայված է ռուսական «Օրեշնիկ» բալիստիկ հրթիռային համալիրը։
Լվովի քաղաքապետ Անդրեյ Սադովոյը սոցցանցերում գրել է. «Արդյո՞ք դա «Օրեշնիկ» էր՝ դեռ հայտնի չէ։ Տեղեկությունը կտրամադրեն զինվորականները։ Կա հարված կրիտիկական ենթակառուցվածքի օբյեկտին։ Տեղում աշխատում են բոլոր համապատասխան ծառայությունները, շարունակվում է հրդեհի մարումը»։

Ukrainian authorities have reported that the Russian armed forces have launched a missile strike on a "critical infrastructure facility" in Lviv. A ballistic missile was used. The air target was moving at about 13,000 kilometers per hour on a ballistic trajectory.
Yuri Ignat, an official representative of the Ukrainian Air Force, told Ukrainskaya Pravda that the strike was likely carried out from the Kapustin Yar test site in the Astrakhan region. "The launches were probably from Kapustin Yar. According to preliminary data, explosions were heard in the Lviv region. The information is being verified," Ignat said.
The Russian Oreshnik ballistic missile complex is located at Kapustin Yar.
Lviv Mayor Andriy Sadovyi wrote on social networks, "Whether it was an Oreshnik is not yet known. The military will provide information. There has been a strike on a critical infrastructure facility. All relevant services are working on the scene, and the fire is being extinguished."