Մոսկվան և Թեհրանը լուծել են Իրան ռուսական գազի մատակարարման հետ կապված գրեթե բոլոր հարցերը, տարեվերջին TASS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Մեր երկկողմ հարաբերությունների մեկ այլ կարևոր ոլորտ է ռուսական գազի մատակարարումը Իրան, որը գտնվում է իր վերջին փուլում և մոտենում է ավարտին», - նշել է նա։
Դեսպանը նշել է, որ Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային հատվածի կառուցման հետ կապված հարցերի մեծ մասը լուծվել է 2025 թվականին։
«Այս հատվածում ներկայումս կա նախագծի խոչընդոտ։ Հիմնական հարցը՝ հողերի ձեռքբերման հարցը, լիովին կլուծվի այս տարվա մարտի վերջին», - հավելել է Ջալալին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը հայտարարել է, որ Մոսկվան և Թեհրանը համաձայնության են եկել դեպի Իրան գազատարի կառուցման շուրջ՝ Ադրբեջանի միջոցով, իսկ բանակցությունները գտնվում են գնի վերջնական որոշման վերջին փուլում։
Սկզբնական մատակարարման ծավալները կարող են հասնել մինչև 2 միլիարդ խորանարդ մետրի՝ 55 միլիարդ խորանարդ մետրի հասնելու ներուժով։

Moscow to supply gas to Iran via Azerbaijan
Moscow and Tehran have resolved almost all issues related to the supply of Russian gas to Iran, Iranian Ambassador to Moscow Kazem Jalali said in an interview with TASS at the end of the year.
“Another important area of ​​our bilateral relations is the supply of Russian gas to Iran, which is in its final stage and is nearing completion,” he noted.
The ambassador noted that most issues related to the construction of the Rasht-Astara railway section had been resolved by 2025.
“There is currently an obstacle to the project in this section. The main issue, the issue of land acquisition, will be fully resolved by the end of March this year,” Jalali added.
Recall that earlier, Russian Energy Minister Sergei Tsiviliev announced that Moscow and Tehran had reached an agreement to construct a gas pipeline to Iran via Azerbaijan, and that negotiations are in the final stage of finalizing the price.
Initial supply volumes could reach up to 2 billion cubic meters, with the potential to reach 55 billion cubic meters.