Իրանական ազգային արժույթի՝ ռիալի արժեզրկման ֆոնին Թեհրանում արդեն մի քանի օր է՝ բողոքի ցույցեր են։ Դոլարի փոխարժեքը, որ գերազանցել է 140 հազար թումանը, ինչպես նաև գործարարների վրա աճող ճնշումը, հանգեցրել են շարունակական բողոքի ակցիաների։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում արևելագետ Արմեն Պետրոսյանը նշեց, որ գործողությունների դինամիկան առանձին օրերի ընթացքում տարբեր արդյունքներ է դրսևորում։
«Այս պահի դրությամբ բողոքի գործողությունները շարունակվում են և առաժմ ունեն շարունակվելու միտում»,-շեշտեց Արմեն Պետրոսյանը։
Արևելագետի խոսքով՝ իշխանությունների կողմից իրավիճակն այս պահին կառավարելի է, բայց նկատվում է, որ ուժի կիրառման դեպքերն ավելանում են, և պրոցեսի հետ կապված վտանգը մեծանում է։

Protests have been taking place in Tehran for several days amid the devaluation of the Iranian national currency, the rial. The dollar exchange rate, which has exceeded 140,000 tomans, and the growing pressure on businesspeople have led to continuous protests.
In an interview with Radar Armenia, orientalist Armen Petrosyan noted that the dynamics of the actions vary across days.
“At the moment, the protest actions are ongoing and have a tendency to continue,” emphasized Armen Petrosyan.
According to the orientalist, the situation is currently manageable for the authorities, but instances of the use of force are increasing, and the associated dangers are growing.