Գիորգի Գախարիան ձերբակալվել է Վրաստանում և թաքնվում է Գերմանիայում: Ես չգիտեմ՝ Գերմանիան հետևում է իրավական ընթացակարգերին, բայց կարծում եմ, որ Գախարիան պետք է վերադարձվի Վրաստան․ հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին:
Խոսնակը պնդել է, որ տեղյակ չէ արտահանձնման գործընթացից:
«Այն փաստը, որ հետախուզվող Գախարիան թաքնվում է Բեռլինում և նույնիսկ ֆինանսավորվում է Գերմանիայի տարբեր աղբյուրներից, հարցեր և կասկածներ է առաջացնում», - հավելել է Պապուաշվիլին:
Նշենք, որ Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Գախարիայի դեմ: Մեղադրանքների համաձայն՝ կառավարության նախկին ղեկավարին սպառնում է մինչև 13 տարվա ազատազրկում: Անցյալ տարվա նոյեմբերին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը Գախարիայի ձերբակալման որոշում էր կայացրել հեռակա կարգով:

Giorgi Gakharia was arrested in Georgia and is hiding in Germany. I don’t know whether Germany is following legal procedures, but I think Gakharia should be returned to Georgia, Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili said.
The speaker insisted he was unaware of the extradition process.
“The fact that the wanted Gakharia is hiding in Berlin and is even being financed from various sources in Germany raises questions and suspicions,” Papuashvili added.
It should be noted that the Prosecutor General’s Office of Georgia has opened a criminal case against Gakharia. According to the charges, the former head of government faces up to 13 years in prison. In November last year, the Tbilisi City Court issued a decision to issue an arrest warrant for Gakharia in absentia.