ԱՄԷ-ի աջակցությամբ գործող հարավային անջատողական շարժման ղեկավար Այդարուս ալ-Զուբեյդին Եմենից հեռացել է նավով, ապա ինքնաթիռով մեկնել Մոգադիշու՝ միջանկյալ վայրէջք կատարելով Աբու Դաբիի ռազմական օդանավակայանում. հայտարարել է Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան։
Զուբեյդիի հեռանալը խորացրել է Սաուդյան Արաբիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև լարվածությունը՝ Պարսից ծոցի նավթահարուստ տարածաշրջանի երկու ամենաազդեցիկ պետությունների հարաբերություններում։ Նա չի մասնակցել Ռիադում նախատեսված բանակցություններին, որոնք պետք է նվիրված լինեին Եմենի հարավում ծագած անկարգություններին։
Անջատողականների պնդմամբ՝ Զուբեյդիին սպառնալիքների ներքո հարկադրել են մեկնել Սաուդյան Արաբիա։
Սաուդյան Արաբիայի մեղադրանքները, թե ԱՄԷ-ն աջակցել է Զուբեյդիի փախուստին, էլ ավելի են սրում իրավիճակը՝ հաշվի առնելով, որ ճգնաժամը սկսվել էր անցյալ ամիս, երբ անջատողական ուժերը վերահսկողություն էին հաստատել Եմենի հարավի նկատմամբ և մոտեցել Սաուդյան Արաբիայի սահմաններին։
Այս զարգացումները բացահայտել են լուրջ տարաձայնություններ Միացյալ Նահանգների երկու առանցքային դաշնակիցների՝ Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև։ Արդյունքում խաթարվել է Եմենի միջազգայնորեն ճանաչված կառավարության գլխավորած կոալիցիայի միասնականությունը, որը պայքարում է Իրանի աջակցությունը վայելող հութիների դեմ։
Երկու երկրները լուրջ հակասություններ ունեն Մերձավոր Արևելքի մի շարք զգայուն հարցերում՝ սկսած տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությունից մինչև նավթի արդյունահանման ծավալների շուրջ տարաձայնությունները, որոնք հատկապես սրվեցին Եմենի ճգնաժամի ընթացքում։

Zubeidi left Yemen by boat, then by plane
Aidarous al-Zubaidi, the leader of the UAE-backed southern separatist movement, left Yemen by boat and then flew to Mogadishu, stopping at a military airport in Abu Dhabi, the Saudi-led coalition in Yemen said.
Zubaidi’s departure has deepened tensions between Saudi Arabia and the United Arab Emirates, the two most powerful states in the oil-rich Persian Gulf region. He did not attend talks scheduled for Riyadh to address the unrest in southern Yemen.
The separatists say Zubaidi was forced to travel to Saudi Arabia under threat.
Saudi Arabia’s accusations that the UAE helped Al-Zubaidi escape are further exacerbating the situation, given that the crisis began last month when separatist forces seized control of southern Yemen and moved closer to Saudi Arabia’s borders.
The developments have exposed deep divisions between two key U.S. allies, Saudi Arabia and the UAE. The result has been a fractured coalition led by Yemen’s internationally recognized government fighting the Iran-backed Houthis.
The two countries are at odds over a range of sensitive issues in the Middle East, from regional geopolitics to oil production disputes, which have been particularly acute during the Yemeni crisis.