ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հուշագիր, որով դադարեցվում է ԱՄՆ անդամակցությունը 66 միջազգային կազմակերպություններում։
Այս կազմակերպություններից 31-ը գործում են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո, 35-ը՝ դրանից դուրս։ Սպիտակ տան տվյալներով՝ դրանք բոլորն «այլևս չեն ծառայում ԱՄՆ շահերին»։
Այս կազմակերպությունների ամբողջական ցանկը հասանելի է Սպիտակ տան կայքում։ Դրանց թվում են Եվրոխորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը, զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածումը խթանելու համար ստեղծված Ուկրաինայի գիտության և տեխնոլոգիաների կենտրոնը (STCU), ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի երեխաների նկատմամբ բռնության հարցերով հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակը, ՄԱԿ-ի ժողովրդավարության հիմնադրամը, ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամը, Բնության պահպանման միջազգային միությունը և այլն։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը այն կազմակերպությունները, որոնց անդամակցությունը դադարեցվում է, համարել է «անարդյունավետ, վնասակար», «վատ կառավարվող», «ավելորդ» կամ «ազգային ինքնիշխանությանը, ազատություններին և համատեղ բարգավաճմանը սպառնալիք»։

Of these organizations, 31 operate under the auspices of the UN, and 35 outside it. According to the White House, all of them "no longer serve US interests."
A complete list of these organizations is available on the White House website. These include the Venice Commission of the Council of Europe, the Science and Technology Center of Ukraine (STCU), created to promote the non-proliferation of weapons of mass destruction; the Office of the Special Representative of the UN Secretary-General on Violence against Children, the UN Democracy Fund, the UN Population Fund, the International Union for Conservation of Nature, and others.
At the same time, as noted by US Secretary of State Marco Rubio, the Donald Trump administration has deemed the organizations whose memberships are being terminated "ineffective," "harmful," "mismanaged," "redundant," or "a threat to national sovereignty, freedoms, and shared prosperity."