Բաց ծովում նավ են բարձրացել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը, ինչից հետո Marinera-ի կապն ընդհատվել է, հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը։
«2025 թվականի դեկտեմբերի 24-ին «Մարիներան» ստացել է Ռուսաստանի Դաշնության դրոշի ներքո թռիչքի ժամանակավոր թույլտվություն, որը տրվել է Ռուսաստանի օրենսդրությանը և միջազգային իրավունքին համապատասխան։
Այսօր, Մոսկվայի ժամանակով մոտավորապես ժամը 15:00-ին, ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը նավ են բարձրացրել բաց ծովում՝ որևէ պետության տարածքային ջրերից դուրս։ Նավի հետ կապը կորել է։
Ծովային իրավունքի մասին ՄԱԿ-ի 1982 թվականի կոնվենցիայի համաձայն՝ բաց ծովում գործում է նավարկության ազատություն, և ոչ մի պետություն իրավունք չունի ուժ կիրառել այլ պետությունների իրավասության ներքո պատշաճ կերպով գրանցված նավերի նկատմամբ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

США нарушили Конвенцию ООН по морскому праву: Минтранс РФ
Военно-морские силы США поднялись на борт судна в открытом море, после чего связь с Marinera прервалась, заявило Министерство транспорта РФ.
«24 декабря 2025 года судно "Маринера" получило временное разрешение на плавание под флагом Российской Федерации, выданное в соответствии с законодательством России и нормами международного права.
Сегодня, примерно в 15:00 по московскому времени, силы ВМС США осуществили высадку на судно в открытом море, за пределами территориальных вод любого государства. Связь с судном потеряна.
Согласно Конвенции ООН по морскому праву 1982 года, в открытом море действует свобода судоходства, и ни одно государство не имеет права применять силу в отношении судов, должным образом зарегистрированных под юрисдикцией других государств», — говорится в сообщении.