ԱՄՆ կառավարությունն սկսել է վենեսուելական նավթի վաճառքը
ԱՄՆ կառավարությունն սկսել է վենեսուելական նավթի վաճառքը համաշխարհային շուկայում: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ էներգետիկայի քարտուղարություն
Ըստ հաղորդագրության՝ ստացված միջոցները կբաշխվեն ամերիկացի և վենեսուելացի ժողովուրդների շահերից ելնելով՝ ԱՄՆ կառավարության հայեցողությամբ։
Վենեսուելական նավթի և նավթամթերքների վաճառքից ստացված բոլոր եկամուտները սկզբում կփոխանցվեն ԱՄՆ-ի կողմից վերահսկվող հաշիվներին՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող բանկերում, որպեսզի երաշխավորվի եկամուտների վերջնական բաշխման օրինականությունն ու թափանցիկությունը։
Նշվում է, որ նավթի վաճառքն սկսվում է անմիջապես, և ակնկալվում է մոտավորապես 30-50 միլիոն բարելի վաճառք։ Այն կշարունակվի անժամկետ։
Միակ նավթը, որը կտեղափոխվի Վենեսուելա և Վենեսուելայից դուրս, կլինի այն նավթը, որը կանցնի օրինական և թույլատրված ուղիներով՝ համաձայն ԱՄՆ օրենսդրության և ազգային անվտանգության պահանջների։
Ըստ քարտուղարության՝ Միացյալ Նահանգներն ընտրողաբար չեղարկում է պատժամիջոցները՝ վենեսուելական նավթի և նավթամթերքների համաշխարհային շուկաներում տեղափոխումն ու վաճառքը ապահովելու համար։
Ամերիկյան նոսրացուցիչը (թեթև հում նավթ) անհրաժեշտության դեպքում կմատակարարվի Վենեսուելա՝ շատ ծանր (բարձր մածուցիկությամբ) վենեսուելական հում նավթի խառնման, որակի բարձրացման և արդյունահանման ու տեղափոխման օպտիմալացման նպատակով։
Անհրաժեշտ լայնածավալ արդիականացման, ընդլայնման և որակի բարելավման շրջանակում ԱՄՆ-ն թույլ կտա ներմուծել որոշակի նավթահանքային սարքավորումներ, պահեստամասեր և ծառայություններ՝ անմիջապես փոխհատուցելու տասնամյակների ընթացքում նկատված արդյունահանման անկումը և ապահովելու կարճաժամկետ աճ։ Դրա համար կպահանջվեն տեխնոլոգիաներ, փորձ և ներդրումներ ամերիկյան և այլ միջազգային էներգետիկ գործընկերների կողմից։
«Վենեսուելայի էլեկտրացանցերը երկար տարիների անարդյունավետ կառավարման, կոռուպցիայի և վատ սպասարկման հետևանքով՝ սոցիալիստական համակարգի պայմաններում, քայքայվել են և դարձել անհուսալի։ Երկրի ողջ տարածքում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը նվազել է ավելի քան 30%-ով՝ զգալի թերֆինանսավորման և կոռումպացված, անարդյունավետ շահագործման ու տեխնիկական սպասարկման մեթոդների պատճառով։ Մենք կաշխատենք էլեկտրացանցերի բարելավման ուղղությամբ, ինչն անհրաժեշտ է նավթի արդյունահանման ավելացման, տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման և վենեսուելացիների կյանքի որակի բարձրացման համար»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Правительство США приступило к продаже венесуэльской нефти на мировом рынке. Об этом сообщает Министерство энергетики США.
Согласно сообщению, полученные средства будут распределяться в интересах американского и венесуэльского народов по усмотрению правительства США.
Все доходы от продажи венесуэльской нефти и нефтепродуктов первоначально будут переводиться на счета в банках с мировой репутацией, контролируемые США, чтобы гарантировать законность и прозрачность окончательного распределения доходов.
Отмечается, что продажа нефти начинается немедленно; ожидается продажа примерно 30–50 миллионов баррелей. Этот процесс будет продолжаться бессрочно.
Единственной нефтью, которая будет перемещаться в Венесуэлу и за её пределы, будет та, которая проходит по законным и разрешенным путям в соответствии с законодательством США и требованиями национальной безопасности.
Согласно ведомству, Соединенные Штаты выборочно отменяют санкции для обеспечения транспортировки и продажи венесуэльской нефти и нефтепродуктов на мировых рынках.
Американский разбавитель (легкая сырая нефть) при необходимости будет поставляться в Венесуэлу для смешивания со сверхтяжелой венесуэльской нефтью, повышения её качества и оптимизации добычи и транспортировки.
В рамках необходимой масштабной модернизации, расширения и улучшения качества США разрешат импорт определенного нефтепромыслового оборудования, запасных частей и услуг, чтобы немедленно компенсировать наблюдавшийся десятилетиями упадок добычи и обеспечить краткосрочный рост. Для этого потребуются технологии, опыт и инвестиции со стороны американских и других международных энергетических партнеров.
«Электросети Венесуэлы в результате многолетнего неэффективного управления, коррупции и плохого обслуживания в условиях социалистической системы разрушились и стали ненадежными. Производство электроэнергии по всей стране сократилось более чем на 30% из-за значительного недофинансирования и коррумпированных, неэффективных методов эксплуатации и технического обслуживания. Мы будем работать над улучшением электросетей, что необходимо для увеличения добычи нефти, расширения экономических возможностей и повышения качества жизни венесуэльцев», — говорится в сообщении.