ԱՄՆ-ն վերահսկողության տակ է վերցրել ռուսական դրոշի ներքո Մեծ Բրիտանիայի մոտակայքում գտնվող Marinera նավթային լցանավը: Ըստ Reuters գործակալության և ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության պաշտոնական հաղորդագրության՝ նավը կալանավորվել է ամերիկյան դաշնային դատարանի որոշման հիման վրա՝ Ատլանտյան օվկիանոսով ավելի քան երկու շաբաթ տևած հետապնդումից հետո։ Սա վերջին տասնամյակների ընթացքում առաջին դեպքերից է, երբ ամերիկյան զինվորականները բացահայտ ուժային գործողություն են իրականացնում Ռուսաստանի պետական դրոշը կրող լցանավի նկատմամբ։
Դեռևս դեկտեմբերին նավը նավարկել է Գայանայի դրոշի ներքո, սակայն ամերիկյան առափնյա պահպանության հետապնդումից խուսափելու նպատակով անձնակազմը բարձրացրել էր Ռուսաստանի դրոշը և հայտարարել Մոսկվայի պաշտպանության տակ գտնվելու մասին։ Վաշինգտոնի պնդմամբ՝ այս տանկերը, որը նախկինում հայտնի էր «Bella 1» անվամբ, հանդիսանում է Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» մաս և ներգրավված է նավթի ապօրինի փոխադրումների մեջ, ինչի պատճառով դեռ 2024 թվականին հայտնվել էր պատժամիջոցների ցուցակում։
Գործողությունն իրականացվել է բարձր ռազմական ռիսկի պայմաններում, քանի որ, ըստ հետախուզական տվյալների, տանկերի տեղակայման շրջանում գտնվել են ռուսական ռազմական նավեր և սուզանավ։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նախօրեին ստեղծված իրավիճակը որակել էր «անոմալ» և հայտարարել, որ ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի կողմից ցուցաբերվող ուշադրությունը չի համապատասխանում նավի խաղաղ կարգավիճակին։ Այնուամենայնիվ, Վաշինգտոնն անտեսել է Մոսկվայի՝ հետապնդումը դադարեցնելու հորդորները և ավարտին հասցրել տանկերի կալանավորումը։

US takes control of Russian tanker
The United States has seized the Russian-flagged oil tanker Marinera off the coast of Great Britain. According to Reuters and the official statement from the US European Command, the ship was detained under a US federal court order after a pursuit lasting more than two weeks in the Atlantic Ocean. This is one of the first cases in recent decades when the US military has taken overt force against a tanker flying the Russian state flag.
Back in December, the ship sailed under the flag of Guyana, but to avoid pursuit by the US Coast Guard, the crew raised the Russian flag and declared it under the protection of Moscow. According to Washington, this tanker, previously known as the "Bella 1", is part of Russia's "shadow fleet" and is involved in illegal oil transportation, which is why it was on the sanctions list back in 2024.
The operation was carried out under conditions of high military risk, as intelligence data indicated that Russian warships and a submarine were in the area where the tankers were deployed. The Russian Foreign Ministry had described the situation the day before as “anomalous”. It stated that the attention paid by the US and NATO did not correspond to the vessel's peaceful status. However, Washington ignored Moscow’s calls to stop the pursuit and completed the detention of the tankers.