ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հանրապետականները պետք է հաղթեն 2026 թվականի Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններում, հակառակ դեպքում դեմոկրատները կգտնեն պատրվակ իր իմպիչմենտը սկսելու համար։
«Դուք պետք է հաղթեք միջանկյալ ընտրություններում, քանի որ եթե մենք չհաղթենք, ապա պարզապես... նկատի ունեմ՝ նրանք կգտնեն պատրվակ ինձ իմպիչմենտ հայտարարելու համար»,– ասել է Թրամփը հանրապետական օրենսդիրներին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ժամանակ։ «Ինձ կենթարկեն իմպիչմենտի»,- շարունակել է նա։
Թրամփի կողմնակիցները նվազագույն առավելությամբ վերահսկում են Ներկայացուցիչների պալատը։ Նա կոչ է արել հանրապետականներին հետաձգել ներքին տարաձայնությունները և համոզել դժգոհ ամերիկացի ընտրողներին իր քաղաքականության առաջ մղման անհրաժեշտության մեջ։
«Ասում են՝ եթե հաղթում ես նախագահական ընտրություններում, ապա պարտվում ես միջանկյալներում։ Կցանկանայի, որ դուք բացատրեիք ինձ, թե ինչ, դժոխքի պես, տեղի է ունենում հանրության մտքերում»,- ասել է նա։

You have to win, or I will be impeached. Trump
US President Donald Trump has said that Republicans must win the 2026 midterm elections or Democrats will find a reason to impeach him.
“You have to win the midterm elections because if we don’t win, they’re just going to… I mean, they’re going to find a reason to impeach me,” Trump told Republican lawmakers at a meeting in Washington. “I’m going to be impeached,” he continued.
Trump’s supporters narrowly control the House of Representatives. He has urged Republicans to put aside their internal divisions and convince disgruntled American voters of the need to move forward with his policies.
“They say if you win the presidential election, you lose the midterms. I want you to explain to me what the hell is going on in the public mind,” he said.