ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հանրապետականները պետք է հաղթեն 2026 թվականի Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններում, հակառակ դեպքում դեմոկրատները կգտնեն պատրվակ իր իմպիչմենտը սկսելու համար։
«Դուք պետք է հաղթեք միջանկյալ ընտրություններում, քանի որ եթե մենք չհաղթենք, ապա պարզապես... նկատի ունեմ՝ նրանք կգտնեն պատրվակ ինձ իմպիչմենտ հայտարարելու համար»,– ասել է Թրամփը հանրապետական օրենսդիրներին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ժամանակ։ «Ինձ կենթարկեն իմպիչմենտի»,- շարունակել է նա։
Թրամփի կողմնակիցները նվազագույն առավելությամբ վերահսկում են Ներկայացուցիչների պալատը։ Նա կոչ է արել հանրապետականներին հետաձգել ներքին տարաձայնությունները և համոզել դժգոհ ամերիկացի ընտրողներին իր քաղաքականության առաջ մղման անհրաժեշտության մեջ։
«Ասում են՝ եթե հաղթում ես նախագահական ընտրություններում, ապա պարտվում ես միջանկյալներում։ Կցանկանայի, որ դուք բացատրեիք ինձ, թե ինչ, դժոխքի պես, տեղի է ունենում հանրության մտքերում»,- ասել է նա։

Вы должны победить, иначе мне объявят импичмент: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что республиканцы должны победить на промежуточных выборах в Конгресс в 2026 году, иначе демократы найдут повод для начала процедуры его импичмента.
«Вы должны победить на промежуточных выборах, потому что если мы не победим, то просто... я имею в виду, они найдут повод, чтобы объявить мне импичмент», — сказал Трамп республиканским законодателям на встрече в Вашингтоне. «Мне вынесут импичмент», — продолжил он.
Сторонники Трампа контролируют Палату представителей с минимальным преимуществом. Он призвал республиканцев отложить внутренние разногласия и убедить недовольных американских избирателей в необходимости продвижения его политики.
«Говорят, что если выигрываешь президентские выборы, то проигрываешь промежуточные. Я бы хотел, чтобы вы объяснили мне, что, черт возьми, происходит в умах общественности», — заявил он.