Բախումներ Հալեպում. կա առնվազն չորս զոհ
Հալեպի հյուսիսային թաղամասերում երեքշաբթի օրը բռնկված բախումների հետևանքով զոհվել է առնվազն չորս մարդ, այդ թվում երեք քաղաքացիական անձ և մեկ զինվոր, հաղորդում է Reuters-ը։
Կառավարությունը և քրդական Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը (SDF) միմյանց են մեղադրել բռնության համար։ Սիրայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ SDF-ն հրետակոծել է բանակի դիրքերն ու բնակելի թաղամասերը, մինչդեռ SDF-ն հերքել է մեղադրանքները և պնդել, որ զոհերը կառավարությանն աջակցող ուժերի անխտիր հրետակոծության հետևանք են։
Բախումները վերսկսվել են Շեյխ Մաքսուդ և Աշրաֆիյե թաղամասերում։ Տեղի իշխանությունները հայտնել են, որ բանակցություններ են ընթանում Դամասկոսի հետ լարվածությունը մեղմելու համար։ Բնակիչները վախենում են լայնածավալ սպանություններից։
Ի պատասխան իրավիճակի՝ Հալեպի նահանգապետը չեղարկել է չորեքշաբթի օրը դպրոցների, համալսարանների և պետական հիմնարկների աշխատանքը։ Հալեպի օդանավակայանը 24 ժամով դադարեցրել է թռիչքները։
Բախումները տեղի են ունենում այն ֆոնին, երբ Սիրիայի կառավարությունը և SDF-ն փորձում են կյանքի կոչել քրդական ուժերի ինտեգրման համաձայնությունը, որը պետք է ավարտվեր 2025-ի վերջին, սակայն առաջընթաց չկա։ Երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են ձգձգումների մեջ։
Ինտեգրման ձախողումը կարող է հանգեցնել նոր բռնությունների և նույնիսկ Թուրքիայի միջամտության, որը սպառնում է գործողություններ սկսել քրդական ուժերի դեմ։

Clashes in Aleppo: At least four dead
At least four people, including three civilians and one soldier, were killed in clashes in northern Aleppo on Tuesday, Reuters reported.
The government and the Kurdish-led Syrian Democratic Forces (SDF) have blamed each other for the violence. The Syrian Defense Ministry said the SDF had shelled army positions and residential areas. At the same time, the SDF denied the allegations and said the casualties were the result of indiscriminate shelling by pro-government forces.
Clashes have resumed in the Sheikh Maqsoud and Ashrafiyeh neighborhoods. Local authorities said talks were underway with Damascus to ease tensions. Residents fear large-scale killings.
In response, the governor of Aleppo canceled operations at schools, universities, and government institutions on Wednesday. Aleppo airport has suspended flights for 24 hours.
The clashes come as the Syrian government and the SDF try to implement a deal to integrate Kurdish forces, which was supposed to be completed by the end of 2025, but there has been no progress. Both sides blame each other for the delays.
Failure to integrate could lead to new violence and even intervention by Turkey, which threatens to launch operations against Kurdish forces.