Փարիզում «կամավորների կոալիցիայի» գագաթնաժողովի ժամանակ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերը ստորագրել են հռչակագիր՝ Ռուսաստանի հետ հաշտության համաձայնագրից հետո Ուկրաինայում բազմազգ ուժերի տեղակայման վերաբերյալ։ Այդ ուժերը կոչված են ապահովելու Ուկրաինայի անվտանգությունը և կանխելու հնարավոր նոր ագրեսիա։
Այնուհետև երկրների առաջնորդները հանդես են եկել հայտարարություններով
Քիր Սթարմեր
«Կարևոր է, որ մենք սկսենք տարին հենց այսպես՝ եվրոպացի և ամերիկացի դաշնակիցները կողք կողքի Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ՝ հանուն խաղաղության։ Մենք ավելի մոտ ենք այդ նպատակին, քան երբևէ։ Սակայն, իհարկե, ամենաբարդ առաջադրանքները դեռ առջևում են»։
Սթարմերը նաև հայտարարել է, որ հաշտության համաձայնագրի դեպքում Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան Ուկրաինայում կստեղծեն ռազմական հաբեր՝ երկարաժամկետ աջակցություն ապահովելու համար։
«Սա ստեղծում է իրավական հիմք, որի շրջանակներում բրիտանական, ֆրանսիական և մեր գործընկերների զորքերը կարող են գործել Ուկրաինայի տարածքում՝ ապահովելով օդային և ծովային տարածքի անվտանգությունը և վերականգնելով Ուկրաինայի զինված ուժերը ապագայի համար»։
Էմանուել Մակրոն
Մակրոնը հայտարարել է, որ «կամավորների կոալիցիայի» նիստում համաձայնեցվել է հռչակագիր Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մասին։
«Այդ երաշխիքները նշանակում են, որ Ուկրաինան ստիպված չի լինի հանձնվել, և որ ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր չի խախտվի ապագայում»։
Սթարմերը լրացրել է, որ այդ համաձայնագիրը «մեր անսասան պարտավորության մաս է՝ երկարաժամկետ աջակցելու Ուկրաինային»։

Declaration signed on the deployment of multinational forces in Ukraine
At the summit of the "Coalition of the Willing" in Paris, Ukrainian President Volodymyr Zelensky, French President Emmanuel Macron, and British Prime Minister Keir Starmer signed a declaration on the deployment of a multinational force in Ukraine after the peace agreement with Russia. These forces are designed to ensure Ukraine's security and prevent potential new aggression.
The country leaders then issued statements.
Keir Starmer
"It is important that we start the year like this: European and American allies side by side with Ukrainian President Zelensky for peace. We are closer to that goal than ever before. But of course, the most difficult tasks are still ahead."
Starmer also announced that in the event of a peace agreement, Great Britain and France will establish military bases in Ukraine to provide long-term support.
"This creates a legal basis within which British, French, and our partner forces can operate on Ukrainian territory, ensuring the security of air and sea space and rebuilding Ukraine's armed forces for the future."
Emmanuel Macron
Macron announced that a declaration on guarantees for Ukraine's security had been agreed at the meeting of the "coalition of the willing."
"These guarantees mean that Ukraine will not be forced to surrender and that any peace agreement will not be violated in the future."
Starmer added that the agreement was "part of our unwavering commitment to long-term support for Ukraine."
"It is important that we start the year in this way, with European and American allies standing side by side with Ukrainian President Zelensky for peace. We are closer to that goal than ever before. But of course, the most difficult tasks are still ahead."
"This creates a legal basis within which British, French, and our partner forces can operate on Ukrainian territory, ensuring the security of air and maritime space and rebuilding Ukraine's armed forces for the future."
Macron announced that a declaration on guarantees for Ukraine's security had been agreed at the meeting of the "coalition of the willing".
Starmer added that the agreement is "part of our unwavering commitment to long-term support for Ukraine."