ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը խոր մտահոգություն է հայտնել նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ձերբակալությունից հետո Վենեսուելայում անկայունության հնարավոր սրացման կապակցությամբ։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 15 անդամները հանդիպում են անցկացրել Նյու Յորքի կենտրոնակայանում՝ Մադուրոյի Մանհեթենի դաշնային դատարանում հայտնվելուց մի քանի ժամ առաջ։
«Ես խորապես մտահոգված եմ երկրում անկայունության հնարավոր ուժեղացմամբ, դրա ազդեցությամբ տարածաշրջանի վրա և այն նախադեպով, որը կարող է ստեղծվել պետությունների միջև հարաբերությունների առումով»,– նշված է Գուտերեշի հայտարարության մեջ։ Այս հայտարարությունը խորհրդին է ներկայացրել ՄԱԿ-ի քաղաքական հարցերով պատասխանատու Ռոզմարի ԴիԿարլոն։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայք Վալցը ԱԽ- ին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը «վիրաբուժական ճշգրտության իրավապահ գործողություն է իրականացրել՝ բանակի աջակցությամբ՝ ուղղված ամերիկյան արդարադատությունից փախած երկու մեղադրյալների դեմ» ՝ նկատի ունենալով Մադուրոյին և նրա կնոջը՝ Սիլիա Ֆլորեսին։
«Ինչպես ասել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, Վենեսուելայի կամ նրա ժողովրդի դեմ պատերազմ չկա։ Մենք երկիրը չենք օկուպացնում»,– ընդգծել է Վալցը՝ խորհրդում ներկայացնելով Մադուրոյի հասցեին ԱՄՆ-ի մեղադրանքները։
«Մենք չենք թույլ տա, որ Արևմտյան կիսագունդը դառնա մեր երկրի հակառակորդների գործողությունների բազա»,– ավելացրել է նա։ «Անհնար է շարունակել պահել աշխարհի ամենամեծ էներգետիկ պաշարները Միացյալ Նահանգների հակառակորդների և անօրինական առաջնորդների վերահսկողության տակ՝ առանց դրա օգուտը տալու Վենեսուելայի ժողովրդին»։
ՄԱԿ-ում Վենեսուելայի դեսպան Սամուել Մոնկադան Մադուրոյի ձերբակալելիս ամերիկյան գործողությունը որակել է «անօրինական զինված հարձակում՝ զուրկ որևէ իրավական հիմնավորումից»։ Մոնկադան խորհրդին հավաստիացրել է, որ վենեսուելական հաստատությունները գործում են նորմալ, սահմանադրական կարգը պահպանված է, և պետությունը լիովին վերահսկում է իր տարածքը։
Գուտերեշը կոչ է արել Վենեսուելայի բոլոր կողմերին մասնակցել ներառական և ժողովրդավարական երկխոսության՝ հավելելով. «Ես ողջունում և պատրաստ եմ աջակցել բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են վենեսուելացիներին խաղաղ լուծում գտնելու օգնությանը»։

UN Secretary-General Antonio Guterres has expressed deep concern about the potential for further instability in Venezuela following the arrest of President Nicolas Maduro.
The 15-member UN Security Council met at its headquarters in New York, hours before Maduro was due to appear in Manhattan federal court.
"I am deeply concerned about the potential for further instability in the country, its impact on the region and the precedent it could set in relations between States," Guterres said in a statement. The statement was presented to the council by UN Under-Secretary-General for Political Affairs Rosemary DiCarlo.
US Ambassador to the UN Mike Waltz told the council that the US had "carried out a surgically precise law enforcement operation, with military support, against two fugitives from US justice," referring to Maduro and his wife, Cilia Flores.
"As Secretary of State, Marco Rubio has said, there is no war against Venezuela or its people. We are not occupying the country," Waltz stressed, presenting the US accusations against Maduro to the council.
"We will not allow the Western Hemisphere to become a base of operations for our country's adversaries," he added. "It is impossible to continue to keep the world's largest energy resources under the control of adversaries and illegitimate leaders of the United States without benefiting the Venezuelan people."
Venezuelan Ambassador to the UN Samuel Moncada described the US action in arresting Maduro as "an illegal armed attack without any legal justification." Moncada assured the council that Venezuelan institutions are functioning normally, the constitutional order is maintained, and the state is fully in control of its territory.
Guterres called on all parties in Venezuela to engage in inclusive, democratic dialogue, adding: "I welcome and stand ready to support all initiatives aimed at helping Venezuelans find a peaceful solution."