ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոսել է Կոլումբիայի և Կուբայի մասին։ Թրամփը մեղադրել է Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոյին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ ներգրավվածության մեջ՝ պնդելով, որ երկիրը «ղեկավարում է հիվանդ մարդ, որը վայելում է կոկաին արտադրելը և այն վաճառելը Միացյալ Նահանգներին»։
Նա ասել է, որ այս իրավիճակը «երկար չի տևի»։ Վենեսուելայում տեղի ունեցածի նման Կոլումբիայի դեմ հնարավոր գործողության մասին հարցին Թրամփը պատասխանել է՝ «Ինձ համար դա գայթակղիչ է հնչում»։
ԱՄՆ նախագահը խոսել է նաև Կուբայի մասին՝ հայտարարելով, որ երկիրը «պատրաստ անկման է պատրաստվում»։ Նրա խոսքով, Կուբայի ներկայիս վիճակը վկայում է գործող համակարգի անխուսափելի փլուզման մասին։

The situation in Colombia will not last long. Trump
US President Donald Trump has spoken about Colombia and Cuba. Trump accused Colombian President Gustavo Petro of involvement in drug trafficking, claiming that the country is “run by a sick man who enjoys producing cocaine and selling it to the United States.”
He said that this situation “will not last long.” Asked about possible action against Colombia similar to what happened in Venezuela, Trump replied: “It sounds tempting to me.”
The US president also spoke about Cuba, stating that the country is “ready for collapse.” According to him, the current situation in Cuba indicates the inevitable collapse of the current system.