Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Կանադայի նախկին փոխվարչապետ, ֆինանսների և արտաքին գործերի նախկին նախարար Հրիստյա Ֆրիլանդին նշանակել է տնտեսական զարգացման հարցերով խորհրդականի պաշտոնում։
Զելենսկին նշել է, որ Ֆրիլանդը մասնագիտորեն տիրապետում է այդ ոլորտին և ունի մեծ փորձ ներդրումներ ներգրավելու և տնտեսական փոխակերպումներ իրականացնելու գործում։
Նա ընդգծել է, որ հիմա Ուկրաինային անհրաժեշտ է ուժեղացնել ներքին կայունությունը՝ ինչպես արագ վերականգնման, այնպես էլ պաշտպանության ամրապնդման համար, եթե պատերազմը երկարի։
Ֆրիլանդը, որն ունի ուկրաինական արմատներ, 2015-2025 թվականներին զբաղեցրել է բարձր պաշտոններ Կանադայի կառավարությունում՝ լինելով Ջասթին Թրյուդոյի մերձավոր գործընկերը, գլխավորել է առևտրային բանակցությունները ԱՄՆ-ի հետ Դոնալդ Թրամփի առաջին նախագահության ժամանակ և ապահովել նոր առևտրային համաձայնագրի ստորագրումը։
2024 թվականի դեկտեմբերին նա հրաժարական է տվել ֆինանսների նախարարի պաշտոնից՝ Թրամփի վարչակազմի սպառնացող սակագնային պատերազմի ֆոնին վարչապետի հետ տարաձայնությունների պատճառով, իսկ 2025 թվականի մարտին նշանակվել է տրանսպորտի և ներքին առևտրի նախարար։
Վերջերս Ֆրիլանդը հանդես է եկել որպես Կանադայի հատուկ ներկայացուցիչ Ուկրաինայի վերականգնման հարցերով։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has appointed former Canadian Deputy Prime Minister and Minister of Finance and Foreign Affairs Chrystia Freeland as his economic development adviser.
Zelensky noted that Freeland is a professional in this field and has extensive experience in attracting investments and implementing economic transformations.
He emphasized that Ukraine now needs to strengthen internal stability, both for a quick recovery and to bolster defense if the war is prolonged.
Freeland, who has Ukrainian roots, held senior positions in the Canadian government from 2015 to 2025, serving as a close associate of Justin Trudeau, led trade negotiations with the United States during Donald Trump's first presidency, and ensured the signing of a new trade agreement.
In December 2024, she resigned as Minister of Finance due to disagreements with the Prime Minister amid the Trump administration's looming tariff war. In March 2025, she was appointed Minister of Transport and Internal Trade.