Խամենեին պատրաստվում է փախչել Մոսկվա
«Times»-ը տեղեկացել է, որ Իրանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերի պատճառով մշակվում է Խամենեիի տարհանման ծրագիր։
Թերթը հաղորդում է, որ այաթոլլան նախատեսում է Թեհրանից հեռանալ իր մերձավոր շրջապատի ուղեկցությամբ, եթե տեսնի, որ բանակը և անվտանգության ուժերը դասալքում են, անցնում են ցուցարարների կողմը կամ չեն կատարում հրամանները։
Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին մշակել է Թեհրանից տարհանման ծրագիր, եթե իր ուժերը չկարողանան ճնշել բողոքի ցույցերը, հաղորդում է «Times»-ը՝ հղում անելով հետախուզական զեկույցին։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել ամբողջ երկրում՝ տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին։
Թերթը հաղորդում է, որ 86-ամյա Խամենեին նախատեսում է Թեհրանից հեռանալ իր 20 օգնականներից և ընտանիքի անդամներից բաղկացած մերձավոր շրջապատի ուղեկցությամբ, եթե տեսնի, որ բանակը և անվտանգության ուժերը դասալքում են, անցնում են ցուցարարների կողմը կամ չեն կատարում հրամանները։
«Բ պլանը» նախատեսված է Խամենեիի և նրա մերձավոր շրջապատի, այդ թվում՝ նրա որդու և ենթադրյալ ժառանգորդ Մոջթաբայի համար», - հրատարակությանը հայտնել է հետախուզական աղբյուրը։

Khamenei is preparing to flee to Moscow
The Times has learned that a plan is being developed for Khamenei to flee Tehran, accompanied by his inner circle, if he sees the army and security forces deserting, siding with the protesters, or failing to carry out orders.
Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei has developed a plan for his escape from Tehran if his forces fail to quell the protests, the Times reported, citing an intelligence report. Protests have erupted across the country in recent weeks amid an economic crisis.
The newspaper reported that the 86-year-old Khamenei is planning to flee Tehran, accompanied by his inner circle of 20 aides and family members, if he sees the army and security forces deserting, siding with the protesters, or failing to carry out orders.
"Plan B" is intended for Khamenei and his inner circle, including his son and presumed heir, Mojtaba," an intelligence source told the publication.