Իրանում սահմանափակել են ինտերնետ հասանելիությունը
Իրանի իշխանությունները սահմանափակել են ինտերնետ հասանելիությունը կառավարության դեմ բողոքի նոր ալիքի ֆոնին: Cloudflare տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերության տվյալների համաձայն, ինտերնետային թրաֆիքը ժամանակավորապես նվազել է մոտ մեկ երրորդով։
Հունվարի 4-ի առավոտյան այն գրեթե 15 տոկոսով ցածր էր, քան սովորաբար: Շատ իրանցիներ հայտնել են սոցիալական ցանցերում լայնածավալ խափանումների մասին։
Իրանը նախկինում մասնակիորեն սահմանափակել է ինտերնետային հասանելիությունը 2009, 2019 և 2022 թվականների բողոքի ցույցերի, ինչպես նաև 2025 թվականի հունիսին Իսրայելի հարձակումների ժամանակ: Որոշ դեպքերում դրանք եղել են լիակատար անջատումներ, որոնց ընթացքում հասանելի են մնացել միայն մի քանի կայքեր, հաղորդում է dpa լրատվական գործակալությունը:

Власти Ирана ограничили доступ к интернету на фоне новой волны протестов против правительства. Согласно данным ИТ-компании Cloudflare, интернет-трафик временно снизился почти на треть.
Утром 4 января уровень трафика был почти на 15% ниже обычного. Многие иранцы сообщают о масштабных сбоях в работе социальных сетей.
Иран и ранее частично ограничивал доступ к интернету во время протестов 2009, 2019 и 2022 годов, а также в июне 2025 года во время атак со стороны Израиля. В некоторых случаях это были полные отключения (blackouts), в ходе которых доступными оставались лишь несколько внутренних сайтов, сообщает информационное агентство dpa.