Վերջին օրերին մի շարք ԶԼՄ-ներում և սոցիալական հարթակներում շրջանառվում են հաղորդումներ, ըստ որոնց՝ Վենեսուելայում իրականացված գաղտնի գործողության ընթացքում ԱՄՆ բանակի էլիտար հատուկ ստորաբաժանումը՝ Delta Force-ն է հավանաբար իրականացրել է երկրի ղեկավար Նիկոլաս Մադուրոյի և նրա կնոջ՝ Սիլիա Ֆլորեսի ձերբակալությունն ու դուրսբերումը երկրից։ Պաշտոնական հաստատում այս տեղեկությունների վերաբերյալ առայժմ չկա, սակայն թեման կրկին ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել՝ Delta Force-ի պատմական դերակատարության ֆոնին։
Ինչ է Delta Force-ը
Delta Force-ը (պաշտոնական անվանումը՝ 1st Special Forces Operational Detachment-Delta) հիմնադրվել է 1977 թվականին և ենթարկվում է ԱՄՆ Զինված ուժերի Հատուկ գործողությունների միացյալ հրամանատարությանը (JSOC)։ Ստորաբաժանումը մասնագիտացած է բարձրարժեք թիրախների ձերբակալման կամ ոչնչացման, հակաահաբեկչական գործողությունների և պատանդների ազատման առաքելությունների մեջ։
Ամենահայտնի գործողությունները
«Eagle Claw» – Իրան (1980)
ԱՄՆ դեսպանատան պատանդների ազատման անհաջող փորձը Թեհրանում։ Թեև գործողությունը ձախողվեց տեխնիկական և լոգիստիկ խնդիրների պատճառով, այն դարձավ շրջադարձային՝ հանգեցնելով JSOC-ի ստեղծմանը։
«Just Cause» – Պանամա (1989)
Գործողության ընթացքում ԱՄՆ ուժերը ձերբակալեցին Պանամայի ղեկավար Մանուել Նորյեգային։ Delta Force-ը ներգրավված էր բարձր մակարդակի թիրախների չեզոքացման փուլում։
«Enduring Freedom» – Աֆղանստան (2001-ից)
Delta Force-ը մասնակցել է «Ալ-Քաիդայի» և «Թալիբանի» առաջնորդների որոնման և ոչնչացման գործողություններին՝ սերտ համագործակցելով ԿՀՎ-ի հետ։
«Iraqi Freedom» – Իրաք (2003-ից)
Ստորաբաժանումը առանցքային դեր է խաղացել Իրաքում «Ալ-Քաիդայի» դեմ պայքարում՝ հատկապես գիշերային գործողությունների ընթացքում՝ 160-րդ հատուկ ավիացիոն գնդի հետ միասին։
«Red Dawn» – Իրաք (2003)
Սադամ Հուսեյնի ձերբակալումը համարվում է Delta Force-ի ամենահնչեղ գործողություններից մեկը։ Իրաքի նախկին առաջնորդը հայտնաբերվեց թաքստոցում և ձերբակալվեց կենդանի։
«Neptune Spear» – Պակիստան (2011)
Օսամա բեն Լադենի ոչնչացման գործողության ընթացքում հիմնական գրոհը իրականացրել է SEAL Team 6-ը, մինչդեռ Delta Force-ը պատասխանատու էր անվտանգության և օժանդակ գործողությունների համար։
«Kayla Mueller» – Սիրիա (2019)
ԱՄՆ հատուկ ստորաբաժանումների համատեղ գործողության արդյունքում ԻՊ առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադին շրջապատվեց և ինքնասպանություն գործեց՝ խուսափելով ձերբակալությունից։
Գործողություններ ԻՊ-ի դեմ – Իրաք և Սիրիա (2014-ից)
Delta Force-ը մասնակցել է ԻՊ-ի ղեկավարության դեմ ուղղված բազմաթիվ թիրախային հարվածների և պատանդների ազատման գործողությունների, որոնց մեծ մասը պաշտոնապես երբեք չի մանրամասնվել։
Գաղտնի ուժ՝ սահմանափակ տեղեկություններով
Delta Force-ի շուրջ առկա տեղեկատվության մեծ մասը հիմնված է լրագրողական հետաքննությունների, նախկին պաշտոնյաների հայտարարությունների և անուղղակի հաստատումների վրա։ ԱՄՆ Պենտագոնը, որպես կանոն, չի մեկնաբանում ստորաբաժանման կոնկրետ գործողությունները՝ հղում անելով ազգային անվտանգության նկատառումներին։
Անկախ Վենեսուելայի շուրջ շրջանառվող վերջին պնդումների իսկությունից՝ Delta Force-ը շարունակում է համարվել աշխարհի ամենափակ և ամենաարդյունավետ հատուկ ստորաբաժանումներից մեկը, որի իրական գործունեության մեծ մասը մնում է ստվերում։

В последние дни в ряде СМИ и социальных платформ циркулируют сообщения, согласно которым в ходе секретной операции, проведенной в Венесуэле, элитное спецподразделение армии США Delta Force, вероятно, осуществило арест и вывоз из страны лидера государства Николаса Мадуро и его жены Силии Флорес. Официального подтверждения этой информации на данный момент нет, однако тема снова оказалась в центре внимания на фоне исторической роли Delta Force.
Что такое Delta Force
Delta Force (официальное название — 1st Special Forces Operational Detachment-Delta) была основана в 1977 году и подчиняется Совместному командованию специальных операций (JSOC) Вооруженных сил США. Подразделение специализируется на захвате или уничтожении особо важных целей, контртеррористических операциях и миссиях по освобождению заложников.
Самые известные операции
«Eagle Claw» (Орлиный коготь) – Иран (1980): Неудачная попытка освобождения заложников из посольства США в Тегеране. Хотя операция провалилась из-за технических и логистических проблем, она стала переломным моментом, приведшим к созданию JSOC.
«Just Cause» (Правое дело) – Панама (1989): В ходе операции силы США арестовали лидера Панамы Мануэля Норьегу. Delta Force была задействована на этапе нейтрализации целей высокого уровня.
«Enduring Freedom» (Несокрушимая свобода) – Афганистан (с 2001 г.): Delta Force участвовала в операциях по поиску и уничтожению лидеров «Аль-Каиды» и «Талибана» в тесном сотрудничестве с ЦРУ.
«Iraqi Freedom» (Иракская свобода) – Ирак (с 2003 г.): Подразделение сыграло ключевую роль в борьбе против «Аль-Каиды» в Ираке, особенно в ходе ночных операций совместно со 160-м авиационным полком специальных операций.
«Red Dawn» (Красный рассвет) – Ирак (2003): Арест Саддама Хусейна считается одной из самых громких операций Delta Force. Бывший лидер Ирака был обнаружен в укрытии и захвачен живым.
«Neptune Spear» (Копье Нептуна) – Пакистан (2011): В операции по уничтожению Усамы бен Ладена основной штурм осуществила команда SEAL Team 6, в то время как Delta Force отвечала за безопасность и вспомогательные действия.
«Kayla Mueller» – Сирия (2019): В результате совместной операции спецподразделений США лидер ИГИЛ Абу Бакр аль-Багдади был окружен и покончил с собой, избежав ареста.
Операции против ИГИЛ – Ирак и Сирия (с 2014 г.): Delta Force участвовала в многочисленных точечных ударах по руководству ИГИЛ и операциях по освобождению заложников, большинство из которых официально никогда не детализировались.
Секретная сила с ограниченной информацией
Большая часть информации о Delta Force основана на журналистских расследованиях, заявлениях бывших чиновников и косвенных подтверждениях. Пентагон, как правило, не комментирует конкретные действия подразделения, ссылаясь на соображения национальной безопасности.
Независимо от достоверности последних утверждений вокруг Венесуэлы, Delta Force продолжает считаться одним из самых закрытых и эффективных спецподразделений в мире, большая часть реальной деятельности которого остается в тени.