Ռուսաստանը խստորեն դատապարտել է Վենեսուելայի դեմ իրականացված գործողությունը
Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ-ի կողմից Վենեսուելայի դեմ զինված ագրեսիայի կապակցությամբ։
«Այսօր առավոտյան ԱՄՆ-ն իրականացրել է զինված ագրեսիայի գործողություն Վենեսուելայի դեմ։ Սա առաջացնում է խոր մտահոգություն և խիստ դատապարտում։
Այն պատրվակները, որոնք բերվում են նման գործողությունները հիմնավորելու համար, անհիմն են։ Թշնամական վերաբերմունքը գերակշռել է գործնական պրագմատիզմին, վստահելի և կանխատեսելի հարաբերություններ կառուցելու պատրաստակամությանը։
Ստեղծված իրավիճակում առավել կարևոր է թույլ չտալ հետագա էսկալացիա և կողմնորոշվել իրավիճակից դուրս գալու ուղիներ գտնելուն՝ երկխոսության միջոցով։ Մենք ելնում ենք այն դիրքորոշումից, որ բոլոր այն գործընկերները, որոնք միմյանց նկատմամբ պահանջներ ունեն, պետք է խնդիրների լուծման ուղիներ փնտրեն երկխոսության ձևաչափերում։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց այս հարցում։
Լատինական Ամերիկան պետք է մնա խաղաղության գոտի, ինչպիսին ինքն իրեն հռչակել է 2014 թվականին։ Իսկ Վենեսուելային պետք է երաշխավորվի իր ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու իրավունքը՝ առանց որևէ կործանարար, առավել ևս՝ ռազմական միջամտության դրսից։
Հաստատում ենք մեր համերաշխությունը վենեսուելական ժողովրդի հետ, աջակցությունը նրա բոլիվարյան ղեկավարության վարած քաղաքական գծին, որն ուղղված է երկրի ազգային շահերի և ինքնիշխանության պաշտպանությանը։
Աջակցում ենք Վենեսուելայի իշխանությունների և Լատինական Ամերիկայի երկրների ղեկավարների հայտարարությանը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը անհապաղ գումարելու վերաբերյալ։
Ռուսաստանի դեսպանատունը Կարակասում գործում է սովորական ռեժիմով՝ հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, մշտական կապի մեջ է Վենեսուելայի իշխանությունների և Վենեսուելայում գտնվող Ռուսաստանի քաղաքացիների հետ։ Այս պահին Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների շրջանում տուժածների վերաբերյալ տեղեկություններ չկան»,-ասված է հայտարարության մեջ։

МИД России распространил заявление в связи с вооруженной агрессией США против Венесуэлы.
«Сегодня утром США совершили акт вооруженной агрессии против Венесуэлы. Это вызывает глубокую озабоченность и решительное осуждение.
Предлоги, приводимые для обоснования подобных действий, необоснованны. Враждебный настрой возобладал над деловым прагматизмом, готовностью выстраивать доверительные и предсказуемые отношения.
В сложившейся ситуации крайне важно не допустить дальнейшей эскалации и сориентироваться на поиск путей выхода из ситуации посредством диалога. Мы исходим из позиции, что все партнеры, имеющие претензии друг к другу, должны искать пути решения проблем в форматах диалога. Мы готовы оказать им в этом поддержку.
Латинская Америка должна оставаться зоной мира, какой она провозгласила себя в 2014 году. А Венесуэле должно быть гарантировано право самостоятельно определять свою судьбу без какого-либо деструктивного, а тем более военного вмешательства извне.
Подтверждаем нашу солидарность с венесуэльским народом, поддержку политического курса, проводимого его боливарианским руководством и направленного на защиту национальных интересов и суверенитета страны.
Поддерживаем заявление властей Венесуэлы и лидеров стран Латинской Америки о немедленном созыве заседания Совета Безопасности ООН.
Посольство России в Каракасе работает в обычном режиме с учетом сложившейся ситуации, находится на постоянной связи с властями Венесуэлы и находящимися в стране российскими гражданами. На данный момент информации о пострадавших среди граждан Российской Федерации нет», — говорится в заявлении.