Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Գլխավոր հետախուզական վարչության ղեկավար Կիրիլ Բուդանովին նշանակել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար։
Զելենսկին սոցիալական ցանցերում գրել է, որ հանդիպել է Կիրիլ Բուդանովի հետ և առաջարկել նրան ստանձնել նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը։ Նրա խոսքով՝ ներկայում Ուկրաինան պետք է առավել կենտրոնանա անվտանգության հարցերի, պաշտպանության և անվտանգության ուժերի զարգացման, ինչպես նաև բանակցությունների դիվանագիտական ուղղության վրա, և նախագահի աշխատակազմը պետք է ծառայի հենց այս պետական առաջնահերթությունների իրականացմանը։
«Կիրիլն ունի հատուկ փորձ այս ուղղություններում և բավարար վճռականություն՝ արդյունքների հասնելու համար»,– նշել է Զելենսկին։
Նախագահը նաև հայտնել է, որ նորանշանակ ղեկավարին հանձնարարել է Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովի և այլ համապատասխան ղեկավարների ու հաստատությունների հետ համագործակցությամբ թարմացնել և հաստատման ներկայացնել Ուկրաինայի պաշտպանության և զարգացման ռազմավարական հիմքերը, ինչպես նաև հետագա քայլերը։
39-ամյա գեներալ-լեյտենանտ Կիրիլ Բուդանովը Գլխավոր հետախուզական վարչությունը ղեկավարում է 2020 թվականից։
Նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Անդրեյ Երմակը նոյեմբերի վերջին հրաժարական էր տվել՝ իրեն վերագրվող կոռուպցիոն կասկածների ֆոնին։

Zelensky appoints Kirill Budanov as head of presidential administration
Ukrainian President Volodymyr Zelensky has appointed Kirill Budanov, head of the Main Intelligence Directorate, as head of the Presidential Administration of Ukraine.
Zelensky wrote on social networks that he had met with Kirill Budanov and offered him the position of head of the Presidential Administration. According to him, Ukraine should currently focus more on security issues, the development of defense and security forces, and the diplomatic direction of negotiations, and the presidential administration should ensure the implementation of these state priorities.
“Kirill has special experience in these areas and sufficient determination to achieve results,” Zelensky noted.
The president also announced that he had instructed the newly appointed head, in cooperation with Secretary of the National Security and Defense Council Rustem Umerov and other relevant leaders and institutions, to update and submit for approval the strategic foundations of Ukraine’s defense and development, as well as further steps.
Lieutenant General Kirill Budanov, 39, has headed the Main Intelligence Directorate since 2020.
Former Chief of Staff to the President, Andrey Yermak, resigned in late November amid corruption allegations.