ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները կարող են աջակցել Իրանի դեմ մեկ այլ խոշոր հարվածի, եթե վերջինս վերսկսի իր բալիստիկ հրթիռների կամ միջուկային զենքի ծրագրերի վերակառուցումը։ Նա նաև զգուշացրել է ՀԱՄԱՍ-ին ծանր հետևանքների մասին, եթե այն չզինաթափվի:
Ընդունելով Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին, Թրամփը ենթադրել է, որ Թեհրանը կարող է աշխատել իր զենքի ծրագրերը վերականգնելու ուղղությամբ՝ հունիսյան զանգվածային ամերիկյան հարվածից հետո:
«Ես կարդացել եմ, որ նրանք կառուցում են զենքեր և այլ բաներ, և եթե այդպես է, նրանք չեն օգտագործում այն կայանները, որոնք մենք ոչնչացրել ենք, այլ հնարավոր է՝ այլ կայաններ»,– ասել է Թրամփը ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք ճիշտ գիտենք, թե ուր են գնում, ինչ են անում, և հույս ունեմ, որ նրանք դա չեն անում, քանի որ մենք չենք ուզում վառելիք վատնել B-2-ի վրա»,– ավելացրել է նա՝ հղում անելով նախորդ հարվածում օգտագործված ռմբակոծիչին: «Դա 37-ժամյա ճանապարհ է երկու կողմից: Ես չեմ ուզում շատ վառելիք վատնել»:
Թրամփը, որը վերջին ամիսներին առաջարկել է Թեհրանի հետ հնարավոր միջուկային համաձայնագիր, ասել է, որ Նեթանյահուի հետ իր քննարկումները կենտրոնացած են եղել իր միջնորդած Գազայի խառը խաղաղության համաձայնագիրը առաջ մղելու և Իսրայելի մտահոգությունները լուծելու վրա՝ կապված Իրանի և Լիբանանում Հեզբոլլահի հետ:

US President Donald Trump has said the United States could support another major strike on Iran if it resumes its ballistic missile or nuclear weapons programs. He also warned Hamas of dire consequences if it does not disarm.
Hosting Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, Trump suggested that Tehran could be working to rebuild its weapons programs after the massive US strike in June.
“I’ve read that they are building weapons and other things, and if they are, they are not using the facilities that we destroyed, but they may be using other facilities,” Trump said at a news conference.
“We know exactly where they are going, what they are doing, and I hope they are not doing it because we don’t want to waste fuel on the B-2,” he added, referring to the bomber used in the previous strike. “It’s a 37-hour trip each way. I don’t want to waste too much fuel.”
Trump, who has in recent months floated a possible nuclear deal with Tehran, said his discussions with Netanyahu focused on advancing the mixed peace deal he brokered for Gaza and addressing Israel’s concerns about Iran and Hezbollah in Lebanon.