Նյու Յորքի տրանսպորտային համակարգը պատրաստվում է պատմական անցման՝ ավարտին հասցնելով ավելի քան երեք տասնամյակ տևած MetroCard-ների դարաշրջանը։ 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը կլինի վերջին օրը, երբ ուղևորները կկարողանան գնել կամ համալրել մագնիսական ժապավենով հայտնի քարտերը։
Տրանսպորտային վարչությունը հայտարարել է, որ քաղաքն ամբողջությամբ անցնում է OMNY անհպում վճարման համակարգին, որը թույլ է տալիս ուղեվարձը վճարել բանկային քարտերի կամ սմարթֆոնների մեկ հպումով՝ նույն սկզբունքով, ինչ կատարվում են առօրյա գնումները։
Այս տեխնոլոգիական փոփոխությունը թույլ կտա տարեկան խնայել առնվազն 20 միլիոն դոլար, որն այժմ ծախսվում է հնացած քարտային ենթակառուցվածքների սպասարկման վրա։ Թեև արդեն իսկ ուղևորների 90%-ից ավելին օգտվում է անհպում վճարումից, գործող MetroCard-ները հնարավոր կլինի կիրառել նաև 2026 թվականի սկզբին՝ մնացորդային հաշիվները սպառելու նպատակով։
Թվային անցմանը զուգահեռ, հունվարից ուղեվարձը կբարձրանա մինչև 3 դոլար, սակայն նոր համակարգը կներդնի ճկուն սակագներ․ շաբաթական 12 ուղևորությունից հետո հաջորդող բոլոր երթերը կլինեն անվճար՝ սահմանափակելով շաբաթական առավելագույն ծախսը 35 դոլարի շրջանակում։
Ռեֆորմը դժգոհություն է առաջացրել միայն տարեցների շրջանում. նրանք պնդում են,որ վերալիցքավորման տերմինալների կարգավորումները մատչելի չեն։

New York City’s transit system is preparing for a historic transition, ending the more than three-decade-long era of the MetroCard. December 31, 2025, will be the last day passengers can purchase or top up magnetic stripe cards.
The transportation department announced that the city is fully transitioning to the OMNY contactless payment system, which allows passengers to pay for their fares with a single tap of a bank card or smartphone, similar to how they make everyday purchases.
The technological change will save at least $20 million annually in maintenance costs for an aging card infrastructure. Although more than 90% of passengers already use contactless payment, existing MetroCards will continue to be accepted to pay off remaining balances in early 2026.
In parallel with the digital transition, fares will increase to $3 starting in January. Still, the new system will introduce flexible rates: After 12 trips per week, all subsequent trips will be free, limiting the maximum weekly cost to $35.
The reform has caused discontent only among older people: they claim the charging terminals are not accessible.