Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն արձագանքել է Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններին։ Նա հայտարարել է, որ Թեհրանի պատասխանը ագրեսիային կլինի ծանր։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեիի ավագ խորհրդական, ծովակալ Ալի Շամխանին էլ խստորեն դատապարտել է ԱՄՆ-ի կողմից երկրի դեմ ռազմական հարվածի նոր սպառնալիքները՝ խոստանալով ջախջախիչ պատասխան ցանկացած հնարավոր ագրեսիայի դեպքում։
«Իրանի պաշտպանական դոկտրինի համաձայն՝ սպառնալիքներին պատասխանները պլանավորվում են նախքան դրանց իրագործումը»,– նշել է Շամխանին։
Նա ընդգծել է, որ երկրի հրթիռային և պաշտպանական հնարավորությունները չեն կարող զսպվել կամ կախված լինել թույլտվություններից։
«Ցանկացած ագրեսիա Իրանի դեմ կբախվի անմիջական ծանր պատասխանի՝ գերազանցող պլանավորողների երևակայությունը»,– զգուշացրել է Շամխանին։
Նրա մեկնաբանությունները հնչել են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կաջակցի Իսրայելի հարվածին Իրանի դեմ, եթե Թեհրանը շարունակի իր բալիստիկ հրթիռների և միջուկային ծրագրերը. «Հիմա լսում եմ, որ Իրանը կրկին փորձում է կառուցել, և եթե այդպես է, մենք ստիպված կլինենք նրանց ջարդել։ Մենք կջարդենք նրանց»։

Tehran vows heavy response to US
Iranian President Masoud Pezeshkian has responded to Donald Trump's statements. He said Tehran's response to aggression will be severe.
Admiral Ali Shamkhani, a senior adviser to Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, also strongly condemned the new US threats of a military strike against the country, promising a crushing response to any possible aggression.
"According to Iran's defense doctrine, responses to threats are planned before they are implemented," Shamkhani said.
He stressed that the country's missile and defense capabilities cannot be restrained or depend on permits.
"Any aggression against Iran will be met with an immediate, severe response that exceeds the imagination of the planners," Shamkhani warned.
His comments came after US President Donald Trump said he would support an Israeli strike against Iran if Tehran continued its ballistic missile and nuclear programs: "Now I hear that Iran is trying to build again, and if they do, we will have to destroy them. We will destroy them."