Լատվիան Ռուսաստանի հետ սահմանին կառուցել է 280 կիլոմետրանոց ցանկապատ
Delfi պորտալի տվյալներով՝ Լատվիան ավարտել է Ռուսաստանի հետ սահմանին 280 կիլոմետրանոց ցանկապատի կառուցումը: Ցանկապատի կառուցման համար պատասխանատու «Valsts nekustamie īpašumi» (VNI) ընկերության տվյալներով՝ կառույցը ապահովում է անընդհատ պատնեշ տեխնիկական նախագծում նշված տարածքներում: Ներկայումս ընթացքի մեջ են սահմանային ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ պարեկային արահետների, ճահճուտների վրայով անցնող հետիոտնային կամուրջների, դիտաշտարակների և այլ ինժեներական կառույցների կառուցումը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 17,9 միլիոն եվրո: Հիմնական շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև 2026 թվականի վերջը։
Լատվիայի ներքին գործերի նախարար Ռիհարդս Կոզլովսկիսը հայտարարել է, որ սահմանին ներկայումս տեղադրվում են բարձր տեխնոլոգիական սարքավորումներ՝ Եվրամիության արևելյան մասում «ժամանակակից սահմանապահ» ​​ստեղծելու համար։ Ֆինանսների նախարար Արվիլս Աշերադենսը հավելել է, որ սահմանային ցանկապատի ավարտը և ենթակառուցվածքների զարգացումը կամրապնդեն սահմանային ծառայության գործառնական կարողությունները։ Լատվիան նախկինում 145 կիլոմետրանոց ցանկապատ էր տեղադրել Բելառուսի հետ սահմանին։

Latvia has built a 280-kilometer fence on its border with Russia
According to the Delfi portal, Latvia has completed construction of a 280-kilometer fence along its border with Russia. According to the company “Valsts nekustamie īpašumi” (VNI), responsible for the construction of the wall, the structure provides a continuous barrier in the areas specified in the technical design. Currently, the construction of border infrastructure is underway, including patrol paths, pedestrian bridges over swamps, watchtowers, and other engineering structures. The total cost of the project is estimated at 17.9 million euros. The main construction work is scheduled to be completed by the end of 2026.
Latvian Minister of the Interior Rihards Kozlovskis announced that high-tech equipment is currently being installed on the border to create a “modern border guard” in the eastern part of the European Union. Finance Minister Arvils Aseradens added that the completion of the border fence and the development of infrastructure will strengthen the operational capabilities of the border service. Latvia previously installed a 145-kilometer fence on its border with Belarus.